| Manufacturer Part Number: | 5102H1-5V |
|---|---|
| Manufacturer: | Visual Communications Company - VCC |
| Product Category: | Panel Indicators, Pilot Lights |
| Available Quantity: | 11616 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | LED Panel Indicator Red 5V 15mA Round with Domed Top Wire Leads - 6" (152.40mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 5102H1-5V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-5102H1-5V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | 5100H and 5102H Series | |
| Category | Optoelectronics | |
| Family | Panel Indicators, Pilot Lights | |
| Manufacturer | Visual Communications Company - VCC | |
| Series | 5102H | |
| Part Status | Active | |
| Type | LED | |
| Lamp Color | Red | |
| Lens Color | - | |
| Lens Transparency | - | |
| Ratings | Vf (Typ), If (Max) | |
| Voltage | 5V | |
| Current | 15mA | |
| Panel Cutout Shape | Round | |
| Panel Cutout Dimensions | 0.25" (6.35mm) | |
| Lens Style/Size | Round with Domed Top | |
| Millicandela Rating | 6mcd | |
| Wavelength - Peak | 635nm | |
| Viewing Angle | - | |
| Termination Style | Wire Leads - 6" (152.40mm) | |
| Ingress Protection | - | |
| Features | - | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 5102H1-5V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
5102H1-5V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Visual Communications Company - VCC all series components. The condition of 5102H1-5V is new and unused, you can buy 5102H1-5V Visual Communications Company - VCC with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 5102H1-5V.
| VJ1812A151JBCAT4X | 150pF 200V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1812 (4532 Metric) 0.183" L x 0.126" W (4.65mm x 3.20mm) | VJ1812A151JBCAT4X.pdf | |
| EBM18DRMN | CONN EDGECARD 36POS .156 WW | EBM18DRMN.pdf | |
| 2DB1386R-13 | TRANS PNP 20V 5A SOT89-3 | 2DB1386R-13.pdf | |
| 51-311-310 | LC (Pi) EMI Filter 3rd Order Low Pass 1 Channel C = 0.9µF 5A Axial, Bushing - 2 Solder Eyelets | 51-311-310.pdf | |
| MLF2012C220M | 22µH Shielded Multilayer Inductor 5mA 900 mOhm Max 0805 (2012 Metric) | MLF2012C220M.pdf | |
| ADUC7024BCPZ62 | ARM7® MicroConverter® ADuC7xxx Microcontroller IC 16/32-Bit 44MHz 62KB (31K x16) FLASH 64-LFCSP-VQ (9x9) | ADUC7024BCPZ62.pdf | |
| MPC8377VRANGA | PowerPC e300c4s Microprocessor IC MPC83xx 1 Core, 32-Bit 800MHz 689-TEPBGA II (31x31) | MPC8377VRANGA.pdf | |
| 89HP0604SZBAB | Buffer, ReDriver 4 Channel 6Gbps 100-CABGA (9x9) | 89HP0604SZBAB.pdf | |
| EXP-0941/04/S | 4 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Screw Nickel | EXP-0941/04/S.pdf | |
| TNPW1210169KBEEN | RES SMD 169K OHM 0.1% 1/3W 1210 | TNPW1210169KBEEN.pdf | |
| Y14961K87000Q0W | RES SMD 1.87K OHM 0.15W 1206 | Y14961K87000Q0W.pdf |