| Manufacturer Part Number: | 5102H1-12V |
|---|---|
| Manufacturer: | Visual Communications Company - VCC |
| Product Category: | Panel Indicators, Pilot Lights |
| Available Quantity: | 9840 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | LED Panel Indicator Red 12V 15mA Round with Domed Top Wire Leads - 6" (152.40mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 5102H1-12V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-5102H1-12V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | 5100H and 5102H Series | |
| Category | Optoelectronics | |
| Family | Panel Indicators, Pilot Lights | |
| Manufacturer | Visual Communications Company - VCC | |
| Series | 5102H | |
| Part Status | Active | |
| Type | LED | |
| Lamp Color | Red | |
| Lens Color | - | |
| Lens Transparency | - | |
| Ratings | Vf (Typ), If (Max) | |
| Voltage | 12V | |
| Current | 15mA | |
| Panel Cutout Shape | Round | |
| Panel Cutout Dimensions | 0.25" (6.35mm) | |
| Lens Style/Size | Round with Domed Top | |
| Millicandela Rating | 4mcd | |
| Wavelength - Peak | 635nm | |
| Viewing Angle | - | |
| Termination Style | Wire Leads - 6" (152.40mm) | |
| Ingress Protection | - | |
| Features | - | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 5102H1-12V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
5102H1-12V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Visual Communications Company - VCC all series components. The condition of 5102H1-12V is new and unused, you can buy 5102H1-12V Visual Communications Company - VCC with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 5102H1-12V.
| BFC233848007 | 0.1µF Film Capacitor 300V 800V Polypropylene (PP), Metallized | BFC233848007.pdf | |
| M39003/01-6210H | 3.3µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 50V Axial 0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm) | M39003/01-6210H.pdf | |
| 416F36022CSR | 36MHz ±20ppm Crystal Series 200 Ohm -20°C ~ 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | 416F36022CSR.pdf | |
| FDSD0512-H-K2R2M=P3 | 2.2µH Shielded Wirewound Inductor 3.2A 68 mOhm Max Nonstandard | FDSD0512-H-K2R2M=P3.pdf | |
| LTC6240HVHS8#PBF | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-SO | LTC6240HVHS8#PBF.pdf | |
| XC6122A630MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6122A630MR-G.pdf | |
| RE0805FRE07511KL | RES SMD 511K OHM 1% 1/8W 0805 | RE0805FRE07511KL.pdf | |
| CTV06RW-19-11PB | 11 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | CTV06RW-19-11PB.pdf | |
| D38999/26JB98SE | 6 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | D38999/26JB98SE.pdf | |
| MTI18-250Q | 0.250" (6.35mm) Quick Connect Male 18-22 AWG Crimp Connector Fully Insulated | MTI18-250Q.pdf | |
| 9T12062A5363BAHFT | RES SMD 536K OHM 0.1% 1/8W 1206 | 9T12062A5363BAHFT.pdf | |
| MBB02070C8253FRP00 | RES 825K OHM 0.6W 1% AXIAL | MBB02070C8253FRP00.pdf |