| Manufacturer Part Number: | 5101H3-5V |
|---|---|
| Manufacturer: | Visual Communications Company - VCC |
| Product Category: | Panel Indicators, Pilot Lights |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | LED Panel Indicator Amber 5V 20mA Round with Domed Top Wire Wrap |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 5101H3-5V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-5101H3-5V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Design/Specification | Datasheet Update 16/May/2016 | |
| Category | Optoelectronics | |
| Family | Panel Indicators, Pilot Lights | |
| Manufacturer | Visual Communications Company - VCC | |
| Series | 5101H | |
| Part Status | Active | |
| Type | LED | |
| Lamp Color | Amber | |
| Lens Color | - | |
| Lens Transparency | - | |
| Ratings | Vf (Typ), If (Max) | |
| Voltage | 5V | |
| Current | 20mA | |
| Panel Cutout Shape | Round | |
| Panel Cutout Dimensions | 0.25" (6.35mm) | |
| Lens Style/Size | Round with Domed Top | |
| Millicandela Rating | 10mcd | |
| Wavelength - Peak | 585nm | |
| Viewing Angle | - | |
| Termination Style | Wire Wrap | |
| Ingress Protection | - | |
| Features | - | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 5101H3-5V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
5101H3-5V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Visual Communications Company - VCC all series components. The condition of 5101H3-5V is new and unused, you can buy 5101H3-5V Visual Communications Company - VCC with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 5101H3-5V.
| ESMG351ELL100MJ20S | 10µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESMG351ELL100MJ20S.pdf | |
| CG652U016R2C | 6500µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 39 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CG652U016R2C.pdf | |
| J60100-1STRL | FUSE BLOCK CART 600V 100A PCB | J60100-1STRL.pdf | |
| 584 | 3.20mm ID, 9.00mm OD (RCA) Phono (RCA) Jack Mono Connector Kinked Pin | 584.pdf | |
| PJRAS2X1S02X | 3.20mm ID, 9.00mm OD (RCA) Phono (RCA) Jack Mono Connector Solder | PJRAS2X1S02X.pdf | |
| ASTMHTD-100.000MHZ-XC-E | 100MHz LVCMOS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 2.25 V ~ 3.63 V Enable/Disable | ASTMHTD-100.000MHZ-XC-E.pdf | |
| TZM5221F-GS18 | Zener Diode 2.4V 500mW Surface Mount SOD-80 | TZM5221F-GS18.pdf | |
| ERM 1-625 | LED MT SR VERT X 0.625" UNIV | ERM 1-625.pdf | |
| VI-B10-IW-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W | VI-B10-IW-B1.pdf | |
| FMC08DRYN-S734 | CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD | FMC08DRYN-S734.pdf | |
| 10-69520-4S | Circular Connector | 10-69520-4S.pdf | |
| D38999/26WH35SCL | 100 Position Circular Connector Plug for Female Contacts Free Hanging (In-Line) Shielded | D38999/26WH35SCL.pdf | |
| 09-7870-10 | CONN SOCKET SIP 9POS TIN | 09-7870-10.pdf | |
| 20020316-G181B01LF | 18 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole | 20020316-G181B01LF.pdf | |
| CRCW0805280RFKEB | RES SMD 280 OHM 1% 1/8W 0805 | CRCW0805280RFKEB.pdf |