| Manufacturer Part Number: | 500D686M6R3BA2A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 68µF 6.3V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 500D686M6R3BA2A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-500D686M6R3BA2A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay Sprague | |
| Series | 500D | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 68µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 6.3V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Polarization | - | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | - | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | - | |
| Size / Dimension | 0.248" Dia x 0.512" L (6.30mm x 13.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial, Can | |
| Standard Package | 570 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 500D686M6R3BA2A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
500D686M6R3BA2A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of 500D686M6R3BA2A is new and unused, you can buy 500D686M6R3BA2A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 500D686M6R3BA2A.
| E36D630HPN223TC92M | 22000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D630HPN223TC92M.pdf | |
| GRM1555C1E220JA01D | 22pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | GRM1555C1E220JA01D.pdf | |
| IULHPK12-38515-150 | CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER | IULHPK12-38515-150.pdf | |
| 87583-3010BLF | USB - A USB 2.0 Receptacle Connector 4 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal | 87583-3010BLF.pdf | |
| DS1302Z | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar 31B 3-Wire Serial 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | DS1302Z.pdf | |
| 10AX057H2F34E2LG | IC FPGA 492 I/O 1152FCBGA | 10AX057H2F34E2LG.pdf | |
| VI-B1D-CX-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W | VI-B1D-CX-F1.pdf | |
| GTC030LCF32-76SY-B30 | GT 19C 19#12 SKT RECP WALL RM | GTC030LCF32-76SY-B30.pdf | |
| MS27468T15B5PAL | 5 Position Circular Connector Receptacle for Male Contacts Panel Mount, Bulkhead - Front Side Nut | MS27468T15B5PAL.pdf | |
| CN0966B22S19S8-040 | 26500 19C 19#16 S PLUG SS LC | CN0966B22S19S8-040.pdf | |
| 0528521470 | 14 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.039" (1.00mm) Surface Mount, Right Angle | 0528521470.pdf | |
| A-2014-3-2-N-T | Jack Modular Connector 4p4c (RJ9, RJ10, RJ22) Vertical Unshielded | A-2014-3-2-N-T.pdf | |
| 317-87-134-41-022101 | 34 Position Socket Connector 0.070" (1.78mm) Through Hole Gold | 317-87-134-41-022101.pdf | |
| 430703-13-0 | 13 Circuit 0.438" (11.12mm) Barrier Block Connector, Screws | 430703-13-0.pdf | |
| VC15005100J0G | 15 Position Terminal Block Header, Blade Pins, Shrouded (4 Side) 0.300" (7.62mm) Vertical Through Hole | VC15005100J0G.pdf |