| Manufacturer Part Number: | 500D686M063DC2A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 68µF 63V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 500D686M063DC2A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-500D686M063DC2A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay Sprague | |
| Series | 500D | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 68µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 63V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Polarization | - | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | - | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | - | |
| Size / Dimension | 0.374" Dia x 0.807" L (9.50mm x 20.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial, Can | |
| Standard Package | 510 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 500D686M063DC2A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
500D686M063DC2A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of 500D686M063DC2A is new and unused, you can buy 500D686M063DC2A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 500D686M063DC2A.
| C1812C124J1RACTU | 0.12µF 100V Ceramic Capacitor X7R 1812 (4532 Metric) 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) | C1812C124J1RACTU.pdf | |
| 170M3569 | FUSE SQUARE 400A 700VAC | 170M3569.pdf | |
| EMM06DTBT-S664 | CONN EDGECARD 12POS R/A .156 | EMM06DTBT-S664.pdf | |
| 1840R-38H | 27µH Unshielded Molded Inductor 214mA 2.75 Ohm Max Axial | 1840R-38H.pdf | |
| 8N3QV01EG-0113CDI | VCXO IC 156.25MHz, 175MHz, 200MHz, 312.5MHz 10-CLCC | 8N3QV01EG-0113CDI.pdf | |
| REC7.5-483.3SRW/H2/A/M/SMD | CONV DC/DC 7.5W 36-72VIN 3.3VOUT | REC7.5-483.3SRW/H2/A/M/SMD.pdf | |
| 73-536-026 | PANEL BLANK 3U POWER HPR3 | 73-536-026.pdf | |
| FMM36DSEI-S13 | CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND | FMM36DSEI-S13.pdf | |
| CTVP00RW-13-35P | 22 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | CTVP00RW-13-35P.pdf | |
| DAMMN7C2SN | COMBO 7W2 F STR PCB G50 75O ZI | DAMMN7C2SN.pdf | |
| DF9A-21S-1V(69) | 21 Position Connector Receptacle, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold | DF9A-21S-1V(69).pdf | |
| 641216-2 | 2 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | 641216-2.pdf | |
| 231-28 | CONN SOCKET PLCC 28POS GOLD | 231-28.pdf | |
| CRCW120616R0JNTB | RES SMD 16 OHM 5% 1/4W 1206 | CRCW120616R0JNTB.pdf |