| Manufacturer Part Number: | 500D607G016DF5A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 600µF 16V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 500D607G016DF5A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-500D607G016DF5A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 380 | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay Sprague | |
| Series | 500D | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 600µF | |
| Tolerance | - | |
| Voltage Rating | 16V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Polarization | - | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | - | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | - | |
| Size / Dimension | 0.374" Dia x 1.260" L (9.50mm x 32.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial, Can | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 500D607G016DF5A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
500D607G016DF5A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of 500D607G016DF5A is new and unused, you can buy 500D607G016DF5A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 500D607G016DF5A.
| 6.3JZV330M6.3X8 | 330µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | 6.3JZV330M6.3X8.pdf | |
| CK45-R3AD152K-NRA | 1500pF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor R Radial, Disc 0.394" Dia (10.00mm) | CK45-R3AD152K-NRA.pdf | |
| VJ0402D3R3BXAAP | 3.3pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm) | VJ0402D3R3BXAAP.pdf | |
| BFC233826153 | 0.015µF Film Capacitor 310V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm) | BFC233826153.pdf | |
| VE-21X-IV-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W | VE-21X-IV-F1.pdf | |
| FGA.1B.304.CLAD62 | 4 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Gold | FGA.1B.304.CLAD62.pdf | |
| 0510161300 | 1.5 CABLE HOLDER 13CKT | 0510161300.pdf | |
| 851-83-050-20-001101 | 50 Position Socket Connector 0.050" (1.27mm) Through Hole, Right Angle Gold | 851-83-050-20-001101.pdf | |
| 0387306709 | 9 Circuit 0.438" (11.12mm) Barrier Block Connector, Screws | 0387306709.pdf | |
| 0387290689 | SR BTS PC 10A 12 ASY C | 0387290689.pdf | |
| 9909300000 | Terminal Block Connector 2 Position Disconnect | 9909300000.pdf | |
| 0395205520 | 20 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.197" (5.00mm) 180° Free Hanging (In-Line) | 0395205520.pdf |