| Manufacturer Part Number: | 500D606M025CB2A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 60µF 25V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 500D606M025CB2A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-500D606M025CB2A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay Sprague | |
| Series | 500D | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 60µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 25V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Polarization | - | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | - | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | - | |
| Size / Dimension | 0.315" Dia x 0.689" L (8.00mm x 17.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial, Can | |
| Standard Package | 560 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 500D606M025CB2A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
500D606M025CB2A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of 500D606M025CB2A is new and unused, you can buy 500D606M025CB2A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 500D606M025CB2A.
| UHE0J332MHD | 3300µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | UHE0J332MHD.pdf | |
| MAL215966271E3 | 270µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 760 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL215966271E3.pdf | |
| BSPM1A385D500LV | MOV DIN LV SPD 385VAC / 500VDC | BSPM1A385D500LV.pdf | |
| MXO45HST-2I-24M5760 | 24.576MHz HCMOS, TTL XO (Standard) Oscillator Through Hole 5V 40mA Enable/Disable | MXO45HST-2I-24M5760.pdf | |
| FXO-PC735-140 | 140MHz LVPECL XO (Standard) Oscillator Surface Mount 3.3V 120mA Enable/Disable | FXO-PC735-140.pdf | |
| SIR164DP-T1-GE3 | MOSFET N-CH 30V 50A PPAK SO-8 | SIR164DP-T1-GE3.pdf | |
| 5082-7613 | Character LED Display Module Red 7-Segment 1 Character Common Cathode 2.1V 20mA 0.750" H x 0.400" W x 0.180" D (19.05mm x 10.16mm x 4.57mm) 14-DIP (0.300", 7.62mm), 10 Leads | 5082-7613.pdf | |
| VI-21J-EV-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W | VI-21J-EV-F3.pdf | |
| MP4-1N-4QE-LLE-00 | MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY | MP4-1N-4QE-LLE-00.pdf | |
| CRG0402F22R | RES SMD 22 OHM 1% 1/16W 0402 | CRG0402F22R.pdf | |
| TV06RW-15-55PD | 55 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | TV06RW-15-55PD.pdf | |
| CRL0805-JW-2R20ELF | RES SMD 2.2 OHM 5% 1/8W 0805 | CRL0805-JW-2R20ELF.pdf | |
| TR50JBX1R00 | RES 1 OHM 50W 5% TO220 | TR50JBX1R00.pdf | |
| CMF55154R00FKR6 | RES 154 OHM 1/2W 1% AXIAL | CMF55154R00FKR6.pdf |