| Manufacturer Part Number: | 500D506G025CC2A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 50µF 25V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 500D506G025CC2A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-500D506G025CC2A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 550 | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay Sprague | |
| Series | 500D | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 50µF | |
| Tolerance | - | |
| Voltage Rating | 25V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Polarization | - | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | - | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | - | |
| Size / Dimension | 0.315" Dia x 0.807" L (8.00mm x 20.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial, Can | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 500D506G025CC2A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
500D506G025CC2A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of 500D506G025CC2A is new and unused, you can buy 500D506G025CC2A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 500D506G025CC2A.
| EET-UQ2W331EA | 330µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 603 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | EET-UQ2W331EA.pdf | |
| MKT1817410255G | 0.1µF Film Capacitor 160V 250V Polyester, Metallized Radial 0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm) | MKT1817410255G.pdf | |
| BKAC1-125-40019 | RP BKAC1 RECPT | BKAC1-125-40019.pdf | |
| DD1200S33KL2CB5NOSA1 | Diode Array 2 Independent Standard 3300V (3.3kV) 1200A (DC) Chassis Mount Block, 4 Lead | DD1200S33KL2CB5NOSA1.pdf | |
| FTZ5.6ET148 | Zener Diode Array 2 Pair Common Anode 5.6V 200mW ±5% SMD5 | FTZ5.6ET148.pdf | |
| CDC339DWG4 | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 80MHz 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) | CDC339DWG4.pdf | |
| MC74AC08MEL | AND Gate IC 4 Channel SOEIAJ-14 | MC74AC08MEL.pdf | |
| ISL88031IU8HCZ-TK | Supervisor Open Drain or Open Collector 5 Channel 8-MSOP | ISL88031IU8HCZ-TK.pdf | |
| ADUM4472ARIZ | General Purpose Digital Isolator 5000Vrms 4 Channel 1Mbps 25kV/µs CMTI 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) | ADUM4472ARIZ.pdf | |
| XZFMOK05C2 | Character LED Display Module Orange 7-Segment 2 Character Common Cathode 2V 10mA 0.315" H x 0.555" W x 0.118" D (8.00mm x 14.10mm x 3.00mm) 20-SMD, No Lead | XZFMOK05C2.pdf | |
| ERJ-S06F5622V | RES SMD 56.2K OHM 1% 1/8W 0805 | ERJ-S06F5622V.pdf | |
| ACS02E14S-6S-553 | AC 6C 6#16S SKT RECP BOX | ACS02E14S-6S-553.pdf | |
| TVP00RQDZ-17-52SC-LC | TV 2C 2#8(QUAD) SKT RECP | TVP00RQDZ-17-52SC-LC.pdf | |
| PZC22SAEN | 22 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | PZC22SAEN.pdf |