| Manufacturer Part Number: | 500D477M063EH2A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 470µF 63V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 500D477M063EH2A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-500D477M063EH2A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay Sprague | |
| Series | 500D | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 470µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 63V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Polarization | - | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | - | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | - | |
| Size / Dimension | 0.433" Dia x 1.496" L (11.00mm x 38.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial, Can | |
| Standard Package | 350 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 500D477M063EH2A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
500D477M063EH2A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of 500D477M063EH2A is new and unused, you can buy 500D477M063EH2A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 500D477M063EH2A.
| ESC17DRYN-S93 | CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD | ESC17DRYN-S93.pdf | |
| DS76KHZN/BGA | 76.8kHz CMOS TCXO Oscillator Surface Mount 5V 180µA | DS76KHZN/BGA.pdf | |
| DEA252450BT-2080B2 | FILTER BANDPASS 2.4 GHZ | DEA252450BT-2080B2.pdf | |
| 8N3DV85LC-0062CDI8 | VCXO IC 150MHz, 125MHz 6-CLCC | 8N3DV85LC-0062CDI8.pdf | |
| XC7VX415T-3FFG1157E | IC FPGA 600 I/O 1157FCBGA | XC7VX415T-3FFG1157E.pdf | |
| PIC16LF1902-I/MV | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 28-UQFN (4x4) | PIC16LF1902-I/MV.pdf | |
| 74CBTLV3862QG8 | Bus Switch 10 x 1:1 24-QSOP | 74CBTLV3862QG8.pdf | |
| VI-BNY-MX-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W | VI-BNY-MX-F3.pdf | |
| 3-146473-1 | 31 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole | 3-146473-1.pdf | |
| 0905721101 | 10 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | 0905721101.pdf | |
| 432103-26-0 | 26 Circuit 0.438" (11.12mm) Barrier Block Connector, Screws | 432103-26-0.pdf | |
| RT0402CRE07887RL | RES SMD 887 OHM 0.25% 1/16W 0402 | RT0402CRE07887RL.pdf |