| Manufacturer Part Number: | 500D476H050CC5A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 47µF 50V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 500D476H050CC5A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-500D476H050CC5A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 410 | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay Sprague | |
| Series | 500D | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 47µF | |
| Tolerance | - | |
| Voltage Rating | 50V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Polarization | - | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | - | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | - | |
| Size / Dimension | 0.315" Dia x 0.807" L (8.00mm x 20.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial, Can | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 500D476H050CC5A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
500D476H050CC5A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of 500D476H050CC5A is new and unused, you can buy 500D476H050CC5A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 500D476H050CC5A.
| 89075-161 | METRAL HDR 4RX4M | 89075-161.pdf | |
| GBM03DRKN | CONN EDGECARD 6POS DIP .156 SLD | GBM03DRKN.pdf | |
| TLC3578IPWR | 14 Bit Analog to Digital Converter 4, 8 Input 1 SAR 24-TSSOP | TLC3578IPWR.pdf | |
| CNX_310_220_X_2_1_24 | LED CBL ASSY 0.50W WH/BK 24"WIRE | CNX_310_220_X_2_1_24.pdf | |
| GM5ZV96270A | Amber 588nm LED Indication - Discrete 2.2V 2-PLCC | GM5ZV96270A.pdf | |
| VI-J0T-EZ-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W | VI-J0T-EZ-F1.pdf | |
| VE-21L-IX-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W | VE-21L-IX-B1.pdf | |
| GSM30DTBH-S189 | CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD | GSM30DTBH-S189.pdf | |
| AIB6FA24-22SS-025 | GT 4C 4#8 SKT PLUG | AIB6FA24-22SS-025.pdf | |
| D38999/26KB98SNL | 6 Position Circular Connector Plug for Female Contacts Free Hanging (In-Line) Shielded | D38999/26KB98SNL.pdf | |
| 09150006261 | HAN D F CRIMP CONTACT CUNI | 09150006261.pdf | |
| FWJ-03-01-T-S | 3 Positions Header, Unshrouded Connector 0.156" (3.96mm) Through Hole Tin | FWJ-03-01-T-S.pdf | |
| 1376113-8 | 40 Positions Receptacle Connector 0.087" (2.20mm) Through Hole Tin | 1376113-8.pdf | |
| 94855 | Ring Terminal Connector 6 Stud Circular 14-16 AWG Crimp | 94855.pdf |