| Manufacturer Part Number: | 500D474D350BA2A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 0.47µF 350V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 500D474D350BA2A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-500D474D350BA2A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 569 | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay Sprague | |
| Series | 500D | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 0.47µF | |
| Tolerance | - | |
| Voltage Rating | 350V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -20°C ~ 85°C | |
| Polarization | - | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | - | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | - | |
| Size / Dimension | 0.248" Dia x 0.512" L (6.30mm x 13.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial, Can | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 500D474D350BA2A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
500D474D350BA2A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of 500D474D350BA2A is new and unused, you can buy 500D474D350BA2A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 500D474D350BA2A.
| 277LBB250M2BD | 270µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 614.02 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | 277LBB250M2BD.pdf | |
| STD888T4 | TRANS PNP 30V 5A DPAK | STD888T4.pdf | |
| FP1109-R23-R | 247nH Unshielded Wirewound Inductor 35A 0.42 mOhm Nonstandard | FP1109-R23-R.pdf | |
| AB-RTCMK-32.768KHZ-T3 | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar I²C, 2-Wire Serial 8-SMD Module | AB-RTCMK-32.768KHZ-T3.pdf | |
| PIC16F876A-I/SP | PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 14KB (8K x 14) FLASH 28-SPDIP | PIC16F876A-I/SP.pdf | |
| VE-25D-CW-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W | VE-25D-CW-F4.pdf | |
| SR0805MR-7W390RL | RES SMD 390 OHM 20% 1/4W 0805 | SR0805MR-7W390RL.pdf | |
| T 3485 013 | 7 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup Silver | T 3485 013.pdf | |
| 1618379 | Circular Connector | 1618379.pdf | |
| 192900-0639 | Black Connector Backshell, Cable Clamp 10 | 192900-0639.pdf | |
| P50L-040P-RR6-DA | 40 Position Connector Plug, Center Strip Contacts Through Hole, Right Angle Gold | P50L-040P-RR6-DA.pdf | |
| 293041-1 | 0.250" (6.35mm) Quick Connect Male 17-28 AWG Crimp Connector Non-Insulated | 293041-1.pdf | |
| CMF5514K070BHBF | RES 14.07K OHM 1/2W 0.1% AXIAL | CMF5514K070BHBF.pdf |