| Manufacturer Part Number: | 500D396M200FH2A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 39µF 200V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 500D396M200FH2A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-500D396M200FH2A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay Sprague | |
| Series | 500D | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 39µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 200V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Polarization | - | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | - | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | - | |
| Size / Dimension | 0.492" Dia x 1.496" L (12.50mm x 38.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial, Can | |
| Standard Package | 320 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 500D396M200FH2A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
500D396M200FH2A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of 500D396M200FH2A is new and unused, you can buy 500D396M200FH2A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 500D396M200FH2A.
| 0761454105 | IMPACT BP 6X10 GR SN/PB | 0761454105.pdf | |
| 0383318306 | CONN RCPT 6POS IN-LINE SLDR | 0383318306.pdf | |
| ECC31DKAI-S189 | CONN EDGECARD 62POS .100" | ECC31DKAI-S189.pdf | |
| FVXO-HC53B-51.2 | 51.2MHz HCMOS VCXO Oscillator Surface Mount 3.3V 47mA Enable/Disable | FVXO-HC53B-51.2.pdf | |
| SCRH127B-7R6 | 7.6µH Shielded Inductor 6.3A 20 mOhm Max Nonstandard | SCRH127B-7R6.pdf | |
| 8N4SV75KC-0051CDI | VCXO IC 672.1562MHz 6-CLCC | 8N4SV75KC-0051CDI.pdf | |
| XC2S30-5TQ144C | IC FPGA 92 I/O 144TQFP | XC2S30-5TQ144C.pdf | |
| TLV2211IDBVR | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail SOT-23-5 | TLV2211IDBVR.pdf | |
| TL494ID | Buck, Boost, Flyback, Forward Converter, Full-Bridge, Half-Bridge, Push-Pull Regulator Positive Output Step-Up, Step-Down, Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 16-SOIC | TL494ID.pdf | |
| 5532232F | LED Circuit Board Indicator 2 High Green (x 1), Yellow (x 1) Tinted 2.1V 10mA Round with Domed Top, 3mm (T-1) Through Hole, Right Angle | 5532232F.pdf | |
| VE-25P-IU-S | CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W | VE-25P-IU-S.pdf | |
| JT07RE10-35P-SR | JT 13C 13#22D PIN RECP | JT07RE10-35P-SR.pdf | |
| KJA0T21W41PA | 41 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | KJA0T21W41PA.pdf | |
| MTC100-JB2-P21-T11 | I/O CONN | MTC100-JB2-P21-T11.pdf |