| Manufacturer Part Number: | 500D227M016CC2A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 220µF 16V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 500D227M016CC2A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-500D227M016CC2A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay Sprague | |
| Series | 500D | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 220µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 16V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Polarization | - | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | - | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | - | |
| Size / Dimension | 0.315" Dia x 0.807" L (8.00mm x 20.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial, Can | |
| Standard Package | 550 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 500D227M016CC2A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
500D227M016CC2A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of 500D227M016CC2A is new and unused, you can buy 500D227M016CC2A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 500D227M016CC2A.
| R82DC4100SH60J | 1µF Film Capacitor 40V 63V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked Radial 0.283" L x 0.197" W (7.20mm x 5.00mm) | R82DC4100SH60J.pdf | |
| ECM25DSEI | CONN EDGECARD 50POS .156 EYELET | ECM25DSEI.pdf | |
| FXO-HC530-100 | 100MHz HCMOS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 3.3V 47mA Enable/Disable | FXO-HC530-100.pdf | |
| IXFV26N50PS | MOSFET N-CH 500V 26A PLUS220-SMD | IXFV26N50PS.pdf | |
| EPM7128SQC160-6F | IC CPLD 128MC 6NS 160QFP | EPM7128SQC160-6F.pdf | |
| MO-FIN-A-A102-MS11-1010-22-0-S | PLC SPLITTER 1X2 S-GRADE 1M | MO-FIN-A-A102-MS11-1010-22-0-S.pdf | |
| VE-2NR-CX-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W | VE-2NR-CX-F3.pdf | |
| PSL5A10-7I | DC/DC CONVERT 12V | PSL5A10-7I.pdf | |
| ADS5482EVM | ADS5482 - 16 Bit 105M Samples per Second Analog to Digital Converter (ADC) Evaluation Board | ADS5482EVM.pdf | |
| 97-3107A16S-6PY | AB 3C 3#16S PIN PLUG | 97-3107A16S-6PY.pdf | |
| 208M912-19B03 | Olive Drab Connector Backshell, Heat Shrink Adapter M18x1 13, C | 208M912-19B03.pdf | |
| TV06DT-15-15AA | TV 15C 14#20 1#16 PIN PLUG | TV06DT-15-15AA.pdf | |
| 19370480401 | CONN HOOD TOP QUAD SZ48B M25 | 19370480401.pdf |