| Manufacturer Part Number: | 500D207G050FF2A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 200µF 50V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 500D207G050FF2A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-500D207G050FF2A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 341 | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay Sprague | |
| Series | 500D | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 200µF | |
| Tolerance | - | |
| Voltage Rating | 50V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Polarization | - | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | - | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | - | |
| Size / Dimension | - | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial, Can | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 500D207G050FF2A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
500D207G050FF2A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of 500D207G050FF2A is new and unused, you can buy 500D207G050FF2A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 500D207G050FF2A.
| RBC13DREF | CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND | RBC13DREF.pdf | |
| EBC20DRSI-S288 | CONN EDGECARD 40POS .100" | EBC20DRSI-S288.pdf | |
| RBA30DTAS | CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD | RBA30DTAS.pdf | |
| ACE05DHRN | CONN CARD EXTEND 10POS 1MM SLD | ACE05DHRN.pdf | |
| BAV202-GS08 | DIODE GEN PURP 150V 250MA SOD80 | BAV202-GS08.pdf | |
| PD3Z284C20-7 | Zener Diode 20V 500mW ±6% Surface Mount PowerDI™ 323 | PD3Z284C20-7.pdf | |
| BFR540,235 | RF Transistor NPN 15V 120mA 9GHz 500mW Surface Mount SOT-23 (TO-236AB) | BFR540,235.pdf | |
| CA3106F36-3SXB | 6 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup Silver | CA3106F36-3SXB.pdf | |
| CIR00CF-28-21S | 37 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Silver | CIR00CF-28-21S.pdf | |
| L77SDDG50SOL2RM5C309 | 50 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector, Through Hole Solder | L77SDDG50SOL2RM5C309.pdf | |
| ECA-0013 | I/O CONN | ECA-0013.pdf | |
| RT2512FKE072K55L | RES SMD 2.55K OHM 1% 3/4W 2512 | RT2512FKE072K55L.pdf | |
| PTN1206E3651BST1 | RES SMD 3.65K OHM 0.1% 0.4W 1206 | PTN1206E3651BST1.pdf | |
| RN55C6812DRSL | RES 68.1K OHM 1/8W .5% AXIAL | RN55C6812DRSL.pdf |