| Manufacturer Part Number: | 500D128M040GH2A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 1200µF 40V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 500D128M040GH2A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-500D128M040GH2A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay Sprague | |
| Series | 500D | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 1200µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 40V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Polarization | - | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | - | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | - | |
| Size / Dimension | 0.630" Dia x 1.496" L (16.00mm x 38.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial, Can | |
| Standard Package | 260 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 500D128M040GH2A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
500D128M040GH2A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of 500D128M040GH2A is new and unused, you can buy 500D128M040GH2A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 500D128M040GH2A.
| ERLA201LIN142KA40M | 1400µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | ERLA201LIN142KA40M.pdf | |
| GRM1555C1H8R6BA01D | 8.6pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | GRM1555C1H8R6BA01D.pdf | |
| MKP383339063JC02Z0 | 0.039µF Film Capacitor 220V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.492" L x 0.236" W (12.50mm x 6.00mm) | MKP383339063JC02Z0.pdf | |
| 51940-329LF | PWRBLADE VERT LF REC | 51940-329LF.pdf | |
| SIT8008AC-71-XXE-25.000000E | OSC XO 25MHZ OE | SIT8008AC-71-XXE-25.000000E.pdf | |
| IRFBC30ASTRL | MOSFET N-CH 600V 3.6A D2PAK | IRFBC30ASTRL.pdf | |
| PIC24HJ64GP204-I/PT | PIC PIC® 24H Microcontroller IC 16-Bit 40 MIPs 64KB (22K x 24) FLASH 44-TQFP (10x10) | PIC24HJ64GP204-I/PT.pdf | |
| LA-401BD | Character LED Display Module Blue 7-Segment 1 Character Common Anode 3.6V 10mA 0.512" H x 0.378" W x 0.276" D (13.00mm x 9.60mm x 7.00mm) 10-DIP (0.300", 7.62mm) | LA-401BD.pdf | |
| HAC60D150 | Solid State Contactor SPST-NO (1 Form A) Hockey Puck | HAC60D150.pdf | |
| PCF0402R-30KBT1 | RES SMD 30K OHM 0.1% 1/16W 0402 | PCF0402R-30KBT1.pdf | |
| AIB30-20-4PS-B30 | GT 4C 4#12 PIN RECP WALL RM | AIB30-20-4PS-B30.pdf | |
| 0386345108 | 8 Circuit 0.438" (11.12mm) Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate | 0386345108.pdf |