| Manufacturer Part Number: | 500D107M040DC2A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 100µF 40V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 500D107M040DC2A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-500D107M040DC2A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay Sprague | |
| Series | 500D | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 100µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 40V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Polarization | - | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | - | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | - | |
| Size / Dimension | 0.374" Dia x 0.807" L (9.50mm x 20.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial, Can | |
| Standard Package | 510 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 500D107M040DC2A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
500D107M040DC2A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of 500D107M040DC2A is new and unused, you can buy 500D107M040DC2A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 500D107M040DC2A.
| MAL212360479 | 47µF 35V Aluminum Capacitors Axial, Can 5.1 Ohm @ 100Hz 20000 Hrs @ 125°C | MAL212360479.pdf | |
| 51625-XX002 | R/A REC PWRBLADE | 51625-XX002.pdf | |
| DSC1121DM5-025.0000T | 25MHz CMOS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 2.25 V ~ 3.6 V 35mA Enable/Disable | DSC1121DM5-025.0000T.pdf | |
| MMSZ5263B-7-F | Zener Diode 56V 500mW ±5% Surface Mount SOD-123 | MMSZ5263B-7-F.pdf | |
| 1812-271J | 270nH Unshielded Inductor 668mA 450 mOhm Max 2-SMD | 1812-271J.pdf | |
| TPS40050PWP | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 16-HTSSOP | TPS40050PWP.pdf | |
| Q6R1CXXR24 | LED Panel Indicator Red Diffused 100° 24V 20mA Round with Domed Top, 3mm (T-1) Solder Lug | Q6R1CXXR24.pdf | |
| RC1206FR-0711R5L | RES SMD 11.5 OHM 1% 1/4W 1206 | RC1206FR-0711R5L.pdf | |
| ERJ-PA3D5111V | RES SMD 5.11K OHM 0.5% 1/4W 0603 | ERJ-PA3D5111V.pdf | |
| UT061619SZH | 19 Position Circular Connector Plug for Female Contacts Free Hanging (In-Line) Shielded | UT061619SZH.pdf | |
| 1698140000 | CONN PIN 14AWG CM-3 CRIMP SILVER | 1698140000.pdf | |
| SMH102-LPPE-D09-SP-BK | 18 Positions Header, Unshrouded Connector 0.039" (1.00mm) Surface Mount Gold | SMH102-LPPE-D09-SP-BK.pdf | |
| 1729660000 | 20 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.138" (3.50mm) Vertical Through Hole | 1729660000.pdf | |
| D55342H07B8B16RWS | RES SMD 8.16K OHM 0.1% 1/4W 1206 | D55342H07B8B16RWS.pdf | |
| CFR-50JB-52-120R | RES 120 OHM 1/2W 5% AXIAL | CFR-50JB-52-120R.pdf |