| Manufacturer Part Number: | 500D107M010BA2A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 100µF 10V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 500D107M010BA2A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-500D107M010BA2A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay Sprague | |
| Series | 500D | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 100µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 10V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Polarization | - | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | - | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | - | |
| Size / Dimension | 0.248" Dia x 0.512" L (6.30mm x 13.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial, Can | |
| Standard Package | 570 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 500D107M010BA2A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
500D107M010BA2A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of 500D107M010BA2A is new and unused, you can buy 500D107M010BA2A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 500D107M010BA2A.
| E36D500LPN722UAA5M | 7200µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D500LPN722UAA5M.pdf | |
| FL1200112 | 12MHz ±30ppm Crystal 18pF 80 Ohm -40°C ~ 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | FL1200112.pdf | |
| DSC557-054444KI1 | 100MHz HCSL MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 2.25 V ~ 3.6 V 120mA (Typ) Enable/Disable | DSC557-054444KI1.pdf | |
| 501NCK-ABAF | 32kHz ~ 100MHz LVCMOS CMEMS® Programmable Oscillator Surface Mount 1.7 V ~ 3.6 V 8.9mA Enable/Disable | 501NCK-ABAF.pdf | |
| M252522F | SCR Module 600V 25A (DC) Bridge, Single Phase - SCRs/Diodes (Layout 2) Chassis Mount Module | M252522F.pdf | |
| 24LC02BHT-I/LT | IC EEPROM 2KBIT 400KHZ SC70-5 | 24LC02BHT-I/LT.pdf | |
| VE-J5D-IX-S | CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W | VE-J5D-IX-S.pdf | |
| H12D48125PG-10 | RELAY SSR 530VAC/125A DC | H12D48125PG-10.pdf | |
| AMM43DRKN-S37 | CONN EDGECARD 86POS .156" | AMM43DRKN-S37.pdf | |
| TV01RW-13-8PB | 8 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | TV01RW-13-8PB.pdf | |
| 5520258-4 | Jack Modular Connector 6p6c (RJ11, RJ12, RJ14, RJ25) Vertical Unshielded Cat3 | 5520258-4.pdf | |
| CRCW12187K15FKEK | RES SMD 7.15K OHM 1% 1W 1218 | CRCW12187K15FKEK.pdf |