| Manufacturer Part Number: | 500D107G016DC5A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 100µF 16V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 500D107G016DC5A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-500D107G016DC5A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 430 | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay Sprague | |
| Series | 500D | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 100µF | |
| Tolerance | - | |
| Voltage Rating | 16V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Polarization | - | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | - | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | - | |
| Size / Dimension | 0.374" Dia x 0.807" L (9.50mm x 20.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial, Can | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 500D107G016DC5A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
500D107G016DC5A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of 500D107G016DC5A is new and unused, you can buy 500D107G016DC5A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 500D107G016DC5A.
| GBM10DRYS | CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD | GBM10DRYS.pdf | |
| GCM08DRTN | CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD | GCM08DRTN.pdf | |
| CMLT3906EG TR | TRANS 2PNP 40V 0.2A SOT563 | CMLT3906EG TR.pdf | |
| MC74HCT4066ADR2G | 4 Circuit IC Switch 1:1 120 Ohm 14-SOIC | MC74HCT4066ADR2G.pdf | |
| 24AA01T-I/MNY | IC EEPROM 1KBIT 400KHZ 8TDFN | 24AA01T-I/MNY.pdf | |
| VE-BVY-IX-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W | VE-BVY-IX-F4.pdf | |
| AA0805FR-072K4L | RES SMD 2.4K OHM 1% 1/8W 0805 | AA0805FR-072K4L.pdf | |
| ESR18EZPF2611 | RES SMD 2.61K OHM 1% 1/3W 1206 | ESR18EZPF2611.pdf | |
| 97-3108B24-9SY | AB 2C 2#4 SKT PLUG | 97-3108B24-9SY.pdf | |
| GTS06A-20-27P | 14 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Silver | GTS06A-20-27P.pdf | |
| DDMF24W7PR | 24 (17 + 7 Coax or Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector, Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder | DDMF24W7PR.pdf | |
| 0038001445 | 25 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | 0038001445.pdf | |
| VF26525100J0G | 26 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.200" (5.08mm) 90°, Right Angle Through Hole | VF26525100J0G.pdf | |
| ORNTV20012001TF | RES NETWORK 5 RES 2K OHM 8SOIC | ORNTV20012001TF.pdf |