| Manufacturer Part Number: | 4922R-561K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 560nH Unshielded Wirewound Inductor 5.8A 10.5 mOhm Max 2-SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 4922R-561K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-4922R-561K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 4922R | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 560nH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 5.8A | |
| Current - Saturation | 5.8A | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 10.5 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 2-SMD | |
| Size / Dimension | 0.520" L x 0.250" W (13.21mm x 6.35mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.230" (5.84mm) | |
| Standard Package | 800 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 4922R-561K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
4922R-561K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 4922R-561K is new and unused, you can buy 4922R-561K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 4922R-561K.
| HMK107B7104KAHT | 0.10µF 100V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | HMK107B7104KAHT.pdf | |
| VJ0805D621GLBAT | 620pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | VJ0805D621GLBAT.pdf | |
| MKT1817315256 | 0.015µF Film Capacitor 160V 250V Polyester, Metallized Radial 0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm) | MKT1817315256.pdf | |
| 636L3C014M31800 | 14.318MHz HCMOS, TTL XO (Standard) Oscillator Surface Mount 3.3V 16mA Enable/Disable | 636L3C014M31800.pdf | |
| 601138 | 44.736MHz XO (Standard) Oscillator Surface Mount 3.3V | 601138.pdf | |
| A54SX32A-1TQ100 | IC FPGA 81 I/O 100TQFP | A54SX32A-1TQ100.pdf | |
| DS1831CS+ | Supervisor Open Drain or Open Collector 4 Channel 16-SOIC | DS1831CS+.pdf | |
| CP41B-RHS-CL0Q0EE4 | Red 628nm LED Indication - Discrete 2.5V 4-DIP (0.200", 5.08mm) | CP41B-RHS-CL0Q0EE4.pdf | |
| VE-J4B-EW-S | CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W | VE-J4B-EW-S.pdf | |
| QES066ZE-A | CONV DC-DC 48V IN 3.3V OUT 66W | QES066ZE-A.pdf | |
| KJB7T13W8PAL | 8 Position Circular Connector Receptacle for Male Contacts Panel Mount, Bulkhead - Front Side Nut | KJB7T13W8PAL.pdf | |
| JN6AS04NJ1 | 4 Position Rectangular Receptacle Connector Crimp Gold Alloy | JN6AS04NJ1.pdf | |
| CRGH2512F10K2 | RES SMD 10.2K OHM 1% 2W 2512 | CRGH2512F10K2.pdf |