| Manufacturer Part Number: | 4554R-820K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 82µH Unshielded Inductor 1.1A 230 mOhm Max Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 4554R-820K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-4554R-820K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 4554R | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 82µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 1.1A | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 230 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 30 @ 2.52MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 4.1MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Frequency - Test | 2.52MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.340" Dia (8.64mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.433" (11.00mm) | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 4554R-820K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
4554R-820K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 4554R-820K is new and unused, you can buy 4554R-820K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 4554R-820K.
| C911U200JUNDBAWL40 | 20pF 400VAC Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial, Disc 0.315" Dia (8.00mm) | C911U200JUNDBAWL40.pdf | |
| P2304UCRP | SIDAC 4CHP 190/380V 400A MS-013 | P2304UCRP.pdf | |
| AST3TQ-12.80MHZ-5-T | 12.8MHz LVCMOS TCXO Oscillator Surface Mount 3.135 V ~ 3.465 V 7mA | AST3TQ-12.80MHZ-5-T.pdf | |
| STPS41L45CG-TR | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 45V 20A Surface Mount TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | STPS41L45CG-TR.pdf | |
| BD37521FS-E2 | IC SOUND PROCESSOR 24SSOP | BD37521FS-E2.pdf | |
| EL5362IS | Current Feedback Amplifier 3 Circuit 16-SOIC | EL5362IS.pdf | |
| IS42S16100H-6BLI-TR | IC SDRAM 16MBIT 60BGA | IS42S16100H-6BLI-TR.pdf | |
| S-1137B2J-U5T1U | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.85V 300mA SOT-89-5 | S-1137B2J-U5T1U.pdf | |
| TPS7B6950DBVR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 150mA SOT-23-5 | TPS7B6950DBVR.pdf | |
| GTS030A36-10S | GT 48C 48#16 SKT RECP WALL | GTS030A36-10S.pdf | |
| PHG.0T.307.CLLC50Z | 7 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Gold | PHG.0T.307.CLLC50Z.pdf | |
| 1789990000 | Male Insert 4+Ground Position Screw | 1789990000.pdf | |
| TS03715C00J0G | 3 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.197" (5.00mm) 90° Free Hanging (In-Line) | TS03715C00J0G.pdf |