| Manufacturer Part Number: | 4554R-561K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 560µH Unshielded Inductor 410mA 1.4 Ohm Max Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 4554R-561K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-4554R-561K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 4554R | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 560µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 410mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 1.4 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 20 @ 796kHz | |
| Frequency - Self Resonant | 1.8MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Frequency - Test | 796kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.340" Dia (8.64mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.433" (11.00mm) | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 4554R-561K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
4554R-561K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 4554R-561K is new and unused, you can buy 4554R-561K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 4554R-561K.
| 0233003.MXBP | FUSE GLASS 3A 125VAC 5X20MM | 0233003.MXBP.pdf | |
| 416F52023ASR | 52MHz ±20ppm Crystal Series 100 Ohm -10°C ~ 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | 416F52023ASR.pdf | |
| IHLP5050FDERR33M01 | 330nH Shielded Molded Inductor 46A 0.9 mOhm Max Nonstandard | IHLP5050FDERR33M01.pdf | |
| SY100H842LZI | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 160MHz 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) | SY100H842LZI.pdf | |
| 8N4DV85AC-0081CDI8 | VCXO IC 125MHz, 156.25MHz 6-CLCC | 8N4DV85AC-0081CDI8.pdf | |
| SC16C550BIBS,157 | IC UART SINGLE W/FIFO 32-HVQFN | SC16C550BIBS,157.pdf | |
| RM25C256C-LTAI-T | IC CBRAM 256KBIT 10MHZ 8TSSOP | RM25C256C-LTAI-T.pdf | |
| IS42SM16800G-6BLI-TR | IC SDRAM 128M 166MHZ 54BGA | IS42SM16800G-6BLI-TR.pdf | |
| 5280-6SG-528 | 6 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | 5280-6SG-528.pdf | |
| 74217-101LF | 240 Position Connector Array, Female Sockets Surface Mount Gold | 74217-101LF.pdf | |
| HW08708300J0G | 8 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.197" (5.00mm) 180° Free Hanging (In-Line) | HW08708300J0G.pdf | |
| 0397400009 | 9 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.150" (3.81mm) Through Hole | 0397400009.pdf | |
| RT0805CRE0742K2L | RES SMD 42.2KOHM 0.25% 1/8W 0805 | RT0805CRE0742K2L.pdf | |
| RCL12186R65FKEK | RES SMD 6.65 OHM 1W 1812 WIDE | RCL12186R65FKEK.pdf | |
| CMF552K0000FKEA | RES 2K OHM 1/2W 1% AXIAL | CMF552K0000FKEA.pdf |