| Manufacturer Part Number: | 4554R-560K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 56µH Unshielded Inductor 1.2A 210 mOhm Max Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 4554R-560K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-4554R-560K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 4554R | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 56µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 1.2A | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 210 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 30 @ 2.52MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 5.4MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Frequency - Test | 2.52MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.340" Dia (8.64mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.433" (11.00mm) | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 4554R-560K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
4554R-560K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 4554R-560K is new and unused, you can buy 4554R-560K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 4554R-560K.
| SM15T68CA-M3/9AT | TVS DIODE 58.1VWM 92VC DO-214AB | SM15T68CA-M3/9AT.pdf | |
| 1-2199119-6 | M.2 0.5PITCH 3.2H KEY M 30U AU | 1-2199119-6.pdf | |
| SIT8009AC-13-XXE-125.000000E | OSC XO 125MHZ OE | SIT8009AC-13-XXE-125.000000E.pdf | |
| XC5VLX50-3FF676C | IC FPGA 440 I/O 676FCBGA | XC5VLX50-3FF676C.pdf | |
| MT46H8M32LFB5-6 IT:H | IC LPDDR SDRAM 256MBIT 90VFBGA | MT46H8M32LFB5-6 IT:H.pdf | |
| SSB-LX2450YW | LED Circuit Board Indicator Bar - Single, SIP Yellow Diffused, White 2.1V 30mA Rectangle with Flat Top, 19.05mm x 3.81mm Through Hole | SSB-LX2450YW.pdf | |
| VI-21H-EY-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W | VI-21H-EY-B1.pdf | |
| PT05SE-14-19S | 19 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | PT05SE-14-19S.pdf | |
| CTVS06RF-21-11JB | 11 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | CTVS06RF-21-11JB.pdf | |
| 1788547 | 4 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.138" (3.50mm) 90°, Right Angle Through Hole | 1788547.pdf | |
| CRCW06034M12FKTA | RES SMD 4.12M OHM 1% 1/10W 0603 | CRCW06034M12FKTA.pdf | |
| CRCW08052R87FNTA | RES SMD 2.87 OHM 1% 1/8W 0805 | CRCW08052R87FNTA.pdf |