| Manufacturer Part Number: | 4554R-471K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 470µH Unshielded Inductor 460mA 1.1 Ohm Max Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 4554R-471K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-4554R-471K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 4554R | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 470µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 460mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 1.1 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 20 @ 796kHz | |
| Frequency - Self Resonant | 1.9MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Frequency - Test | 796kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.340" Dia (8.64mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.433" (11.00mm) | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 4554R-471K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
4554R-471K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 4554R-471K is new and unused, you can buy 4554R-471K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 4554R-471K.
| GMT-15A | FUSE INDICATING 15A 125VAC/60VDC | GMT-15A.pdf | |
| FQB3N60CTM | MOSFET N-CH 600V 3A D2PAK | FQB3N60CTM.pdf | |
| HM17-895821LF | 820µH Unshielded Wirewound Inductor 320mA 1.57 Ohm Max Radial | HM17-895821LF.pdf | |
| TD310IN | IC IGBT/MOS DRIVER TRPL 16-DIP | TD310IN.pdf | |
| TC1072-2.7VCH713 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.7V 50mA SOT-23-6 | TC1072-2.7VCH713.pdf | |
| V28C48H100BG3 | CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W | V28C48H100BG3.pdf | |
| 3020-01102-0 | RES CHAS MNT 0.000167 OHM .25% | 3020-01102-0.pdf | |
| RT0805FRE0724K9L | RES SMD 24.9K OHM 1% 1/8W 0805 | RT0805FRE0724K9L.pdf | |
| KJB7T19F35HB | 66 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | KJB7T19F35HB.pdf | |
| CN1021A20G16S9-040 | 26500 16C 16#16 S BY RECP LC | CN1021A20G16S9-040.pdf | |
| 87052-430HLF | 30 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | 87052-430HLF.pdf | |
| 812-22-024-30-000101 | 24 Position Spring Piston Connector Surface Mount | 812-22-024-30-000101.pdf | |
| HVR3700001004FR500 | RES 1M OHM 1/2W 1% AXIAL | HVR3700001004FR500.pdf |