| Manufacturer Part Number: | 4554R-3R3K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 3.3µH Unshielded Inductor 5.5A 25 mOhm Max Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 4554R-3R3K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-4554R-3R3K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 4554R | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 3.3µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 5.5A | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 25 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 20 @ 7.96MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 79MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Frequency - Test | 7.96MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.340" Dia (8.64mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.433" (11.00mm) | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 4554R-3R3K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
4554R-3R3K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 4554R-3R3K is new and unused, you can buy 4554R-3R3K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 4554R-3R3K.
| UVY1C222MPD1TD | 2200µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVY1C222MPD1TD.pdf | |
| ABM11-38.400MHZ-D2X-T3 | 38.4MHz ±20ppm Crystal 10pF 60 Ohm -40°C ~ 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | ABM11-38.400MHZ-D2X-T3.pdf | |
| 445A22J12M00000 | 12MHz ±20ppm Crystal 9pF 50 Ohm -10°C ~ 60°C Surface Mount 2-SMD | 445A22J12M00000.pdf | |
| NVMFS5C460NLT3G | MOSFET N-CH 40V SO8FL | NVMFS5C460NLT3G.pdf | |
| AD2S82AJPZ | R/D Converter 10, 12, 14, 16 bit Parallel 44-PLCC (16.59x16.59) | AD2S82AJPZ.pdf | |
| VI-2WR-EW | CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W | VI-2WR-EW.pdf | |
| VE-B4J-IU-S | CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W | VE-B4J-IU-S.pdf | |
| AR0805FR-0720RL | RES SMD 20 OHM 1% 1/8W 0805 | AR0805FR-0720RL.pdf | |
| GTC06R20-29PW | GT 17C 17#16 PIN PLUG | GTC06R20-29PW.pdf | |
| 684S7W2103L461 | 7 (5 + 2 Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector, Board Edge, Through Hole, Right Angle Solder | 684S7W2103L461.pdf | |
| M22-2010946 | 9 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Tin | M22-2010946.pdf | |
| T37177-21-0 | 21 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, | T37177-21-0.pdf |