| Manufacturer Part Number: | 4554R-391K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 390µH Unshielded Inductor 480mA 1 Ohm Max Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 4554R-391K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-4554R-391K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 4554R | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 390µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 480mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 1 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 20 @ 796kHz | |
| Frequency - Self Resonant | 2.1MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Frequency - Test | 796kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.340" Dia (8.64mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.433" (11.00mm) | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 4554R-391K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
4554R-391K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 4554R-391K is new and unused, you can buy 4554R-391K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 4554R-391K.
| CC0805JRX7R9BB123 | 0.012µF 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | CC0805JRX7R9BB123.pdf | |
| CC1206CRNPO9BN8R2 | 8.2pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | CC1206CRNPO9BN8R2.pdf | |
| BFC237046473 | 0.047µF Film Capacitor 160V 250V Polyester, Metallized Radial 0.283" L x 0.177" W (7.20mm x 4.50mm) | BFC237046473.pdf | |
| JANTXV1N6155A | TVS DIODE 27.4VWM GPKG AXIAL | JANTXV1N6155A.pdf | |
| KSB546O | TRANS PNP 150V 2A TO-220 | KSB546O.pdf | |
| TPS79633DCQ | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 1A SOT-223-6 | TPS79633DCQ.pdf | |
| AIB6FA20-18SC | GT 9C 3#12 6#16 SKT PLUG | AIB6FA20-18SC.pdf | |
| JT01RE12-35P-014 | JT 22C 22#22D PIN RECP | JT01RE12-35P-014.pdf | |
| STM037SC2DC006Q | 37 Position Rectangular Receptacle Connector Wire Leads Gold 30 AWG | STM037SC2DC006Q.pdf | |
| 90121-0765 | 5 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | 90121-0765.pdf | |
| 0702800784 | 72 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 0702800784.pdf | |
| 134-10-308-00-010000 | 8 Position DIP, DIL - Header Connector Post, Extended Gold | 134-10-308-00-010000.pdf | |
| 87499-6 | 3 Position Rectangular Housing Connector Receptacle Black 0.100" (2.54mm) | 87499-6.pdf | |
| MCS04020C3481FE000 | RES SMD 3.48K OHM 1% 1/10W 0402 | MCS04020C3481FE000.pdf |