| Manufacturer Part Number: | 4554R-270K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 27µH Unshielded Inductor 1.6A 120 mOhm Max Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 4554R-270K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-4554R-270K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 4554R | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 27µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 1.6A | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 120 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 40 @ 2.52MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 8.5MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Frequency - Test | 2.52MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.340" Dia (8.64mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.433" (11.00mm) | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 4554R-270K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
4554R-270K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 4554R-270K is new and unused, you can buy 4554R-270K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 4554R-270K.
| ECM06DKEN | CONN EDGECARD 12POS .156" | ECM06DKEN.pdf | |
| 416F37033ITT | 37MHz ±30ppm Crystal 6pF 200 Ohm -40°C ~ 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | 416F37033ITT.pdf | |
| SMBJ5371BE3/TR13 | Zener Diode 60V 5W ±5% Surface Mount SMBJ (DO-214AA) | SMBJ5371BE3/TR13.pdf | |
| ULN2004D1013TR | TRANS 7NPN DARL 50V 0.5A 16SO | ULN2004D1013TR.pdf | |
| TLV1701AIDBVR | Comparator General Purpose Open Collector SOT-23-5 | TLV1701AIDBVR.pdf | |
| XC6122D337MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6122D337MR-G.pdf | |
| S-1315C33-M5T1U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 200mA SOT-23-5 | S-1315C33-M5T1U3.pdf | |
| ISL9016IRUGCZ-T | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 2.7V, 1.8V 150mA 6-UTDFN (1.6x1.6) | ISL9016IRUGCZ-T.pdf | |
| VI-B23-EW | CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W | VI-B23-EW.pdf | |
| DTS26W25-24SD | 24 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | DTS26W25-24SD.pdf | |
| UTS6FC12E10S | 10 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup Gold | UTS6FC12E10S.pdf | |
| DM53740-5105 | DSUB PIN COAX SOD STR 50O G50 | DM53740-5105.pdf | |
| 850-80-002-40-251191 | 2 Positions Header, Unshrouded Connector 0.050" (1.27mm) Surface Mount, Right Angle Tin | 850-80-002-40-251191.pdf | |
| RG3216V-5230-D-T5 | RES SMD 523 OHM 0.5% 1/4W 1206 | RG3216V-5230-D-T5.pdf |