| Manufacturer Part Number: | 4554R-1R0K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 1µH Unshielded Inductor 10A 13 mOhm Max Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 4554R-1R0K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-4554R-1R0K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 4554R | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 1µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 10A | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 13 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 20 @ 7.96MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 150MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Frequency - Test | 7.96MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.340" Dia (8.64mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.433" (11.00mm) | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 4554R-1R0K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
4554R-1R0K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 4554R-1R0K is new and unused, you can buy 4554R-1R0K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 4554R-1R0K.
| ECW-F4204HLB | 0.2µF Film Capacitor 400V Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.610" L x 0.339" W (15.50mm x 8.60mm) | ECW-F4204HLB.pdf | |
| ECC31DRTH | CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD | ECC31DRTH.pdf | |
| SN74LVTH245APWRE4 | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-TSSOP | SN74LVTH245APWRE4.pdf | |
| LTC3877EUK#TRPBF | - Controller, 6-bit VID Voltage Regulator IC 2 Output 44-QFN (7x7) | LTC3877EUK#TRPBF.pdf | |
| VE-JWN-EZ-S | CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W | VE-JWN-EZ-S.pdf | |
| MP6-3D-2L-00 | MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY | MP6-3D-2L-00.pdf | |
| MS3102A18-9S | 7 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Silver | MS3102A18-9S.pdf | |
| GTCL06CF28-79SW | GT 16C 7#8,9#16 SKT PLUG | GTCL06CF28-79SW.pdf | |
| FX23-80P-0.5SV20 | 84 (80 + 4 Power) Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold | FX23-80P-0.5SV20.pdf | |
| 54242-807301100LF | 30 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold, GXT™ Surface Mount | 54242-807301100LF.pdf | |
| 0533240270 | 2 Positions Header, Shrouded Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole | 0533240270.pdf | |
| 86827-458HLF | 58 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | 86827-458HLF.pdf | |
| 124-PGM13009-10 | CONN SOCKET PGA GOLD | 124-PGM13009-10.pdf |