| Manufacturer Part Number: | 4554R-180K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 18µH Unshielded Inductor 2A 85 mOhm Max Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 4554R-180K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-4554R-180K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 4554R | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 18µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 2A | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 85 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 40 @ 2.52MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 11MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Frequency - Test | 2.52MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.340" Dia (8.64mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.433" (11.00mm) | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 4554R-180K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
4554R-180K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 4554R-180K is new and unused, you can buy 4554R-180K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 4554R-180K.
| VJ1210Y103JBAAT4X | 10000pF 50V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric) 0.132" L x 0.098" W (3.35mm x 2.50mm) | VJ1210Y103JBAAT4X.pdf | |
| IAG6-1REC4-41-1.00-61 | CIR BRKR MAG-HYDR LEVER | IAG6-1REC4-41-1.00-61.pdf | |
| 5KP75CA-B | TVS DIODE 75VWM 121VC P600 | 5KP75CA-B.pdf | |
| 85674-131LF | METRAL HDR 5RX1M | 85674-131LF.pdf | |
| GCA49DTBS | CONN EDGECARD 98POS R/A .125 SLD | GCA49DTBS.pdf | |
| 445W23S12M00000 | 12MHz ±20ppm Crystal Series 50 Ohm 0°C ~ 50°C Surface Mount 2-SMD | 445W23S12M00000.pdf | |
| BD158STU | TRANS NPN 300V 0.5A TO-126 | BD158STU.pdf | |
| NR8040T2R0N | 2µH Shielded Wirewound Inductor 6.3A 11.7 mOhm Max Nonstandard | NR8040T2R0N.pdf | |
| 8N4SV76LC-0003CDI | VCXO IC 622.08MHz 6-CLCC | 8N4SV76LC-0003CDI.pdf | |
| MAX3243EIDBR | 3/5 Transceiver Full RS232 28-SSOP | MAX3243EIDBR.pdf | |
| SY89250VMG-TR | IC RCVR/BUFFER PECL/ECL 8-MLF | SY89250VMG-TR.pdf | |
| AT0805DRD07196KL | RES SMD 196K OHM 0.5% 1/8W 0805 | AT0805DRD07196KL.pdf | |
| RCP0505W36R0GS6 | RES SMD 36 OHM 2% 5W 0505 | RCP0505W36R0GS6.pdf | |
| CA00013R000KE66 | RES 3 OHM 1W 10% AXIAL | CA00013R000KE66.pdf |