| Manufacturer Part Number: | 4554R-100K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 10µH Unshielded Inductor 3A 55 mOhm Max Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 4554R-100K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-4554R-100K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 4554R | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 10µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 3A | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 55 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 50 @ 2.52MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 14MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Frequency - Test | 2.52MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.340" Dia (8.64mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.433" (11.00mm) | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 4554R-100K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
4554R-100K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 4554R-100K is new and unused, you can buy 4554R-100K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 4554R-100K.
| MAL209453221E3 | 220µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 410 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MAL209453221E3.pdf | |
| A5030UB6RP | SIDAC 4CHP 270/400V 250A MS-013 | A5030UB6RP.pdf | |
| 3SMAJ5939B-TP | Zener Diode 39V 3W ±5% Surface Mount DO-214AC (SMA) | 3SMAJ5939B-TP.pdf | |
| UNR911FJ0L | TRANS PREBIAS PNP 125MW SSMINI3 | UNR911FJ0L.pdf | |
| M4A3-192/96-10VNC | IC CPLD 192MC 10NS 144TQFP | M4A3-192/96-10VNC.pdf | |
| XE164F96F66LACFXUMA1 | C166SV2 XE16x Microcontroller IC 16-Bit 66MHz 768KB (768K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | XE164F96F66LACFXUMA1.pdf | |
| VE-J6X-IW-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W | VE-J6X-IW-B1.pdf | |
| CPF0402B576RE1 | RES SMD 576 OHM 0.1% 1/16W 0402 | CPF0402B576RE1.pdf | |
| UT07128SH | 8 Position Circular Connector Receptacle for Female Contacts Panel Mount, Bulkhead - Front Side Nut Shielded | UT07128SH.pdf | |
| 774-E25-213R141 | 25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector, Through Hole, Right Angle Solder | 774-E25-213R141.pdf | |
| SS73100-047F | Jack Modular Connector 8p8c (RJ45, Ethernet) 90° Angle (Right) Shielded, EMI Finger Cat5e | SS73100-047F.pdf | |
| 4-103324-0-37 | 74 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Tin-Lead | 4-103324-0-37.pdf | |
| T37163-20-0 | 20 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws | T37163-20-0.pdf |