| Manufacturer Part Number: | 4554-6R8K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 6.8µH Unshielded Inductor 3.7A 35 mOhm Max Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 4554-6R8K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-4554-6R8K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 4554 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 6.8µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 3.7A | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 35 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 20 @ 7.96MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 29MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Frequency - Test | 7.96MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.340" Dia (8.64mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.433" (11.00mm) | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 4554-6R8K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
4554-6R8K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 4554-6R8K is new and unused, you can buy 4554-6R8K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 4554-6R8K.
| C951U332MVWDAAWL45 | 3300pF 400VAC Ceramic Capacitor Y5U (E) Radial, Disc 0.472" Dia (12.00mm) | C951U332MVWDAAWL45.pdf | |
| ECQ-E12392KFB | 3900pF Film Capacitor 125V 1250V (1.25kV) Polyester, Metallized Radial 0.610" L x 0.256" W (15.50mm x 6.50mm) | ECQ-E12392KFB.pdf | |
| 9925490000 | CIR BRKR 50A 277VAC 50VDC | 9925490000.pdf | |
| 10106262-0527101LF | BERGSTIK | 10106262-0527101LF.pdf | |
| SRR5028-180Y | 18µH Shielded Wirewound Inductor 1.25A 110 mOhm Max 2323 (5858 Metric) | SRR5028-180Y.pdf | |
| 74ALVCHS162830DGB; | Address Driver 1 Element 1:2 Bit per Element Push-Pull Output 80-TSSOP | 74ALVCHS162830DGB;.pdf | |
| CD74AC138M96G4 | Decoder/Demultiplexer 1 x 3:8 16-SOIC | CD74AC138M96G4.pdf | |
| M29W320ET70N6F | IC FLASH 32MBIT 70NS 48TSOP | M29W320ET70N6F.pdf | |
| GSM40DRST-S288 | CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND | GSM40DRST-S288.pdf | |
| QTH-120-09-L-D-A-K | 240 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold | QTH-120-09-L-D-A-K.pdf | |
| 171827-4 | 17 Position Rectangular Housing Connector Receptacle Green | 171827-4.pdf | |
| RN60C5110BRE6 | RES 511 OHM 1/4W .1% AXIAL | RN60C5110BRE6.pdf | |
| WW1FT1R18 | RES 1.18 OHM 1W 1% AXIAL | WW1FT1R18.pdf |