| Manufacturer Part Number: | 4554-560K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 56µH Unshielded Inductor 1.2A 210 mOhm Max Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 4554-560K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-4554-560K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 4554 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 56µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 1.2A | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 210 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 30 @ 2.52MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 5.4MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Frequency - Test | 2.52MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.340" Dia (8.64mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.433" (11.00mm) | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 4554-560K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
4554-560K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 4554-560K is new and unused, you can buy 4554-560K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 4554-560K.
| B43455B1109M | 10000µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 10000 Hrs @ 85°C | B43455B1109M.pdf | |
| 0459854232 | CONN HEADER 4 PWR 20SGL 2.36MM | 0459854232.pdf | |
| ASCO-11.0592MHZ-EK-T | 11.0592MHz CMOS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 3.3V 4.5mA Enable/Disable | ASCO-11.0592MHZ-EK-T.pdf | |
| 8N3QV01KG-0081CDI8 | VCXO IC 125MHz, 156.25MHz, 250MHz, 312.5MHz 10-CLCC | 8N3QV01KG-0081CDI8.pdf | |
| HDSP-K113 | Character LED Display Module Red 7-Segment 2 Character Common Cathode 1.7V 5mA 0.670" H x 0.990" W x 0.315" D (17.02mm x 25.15mm x 8.00mm) 18-DIP (0.600", 15.24mm) | HDSP-K113.pdf | |
| MKRAWT-00-0000-0B0HH20E4 | LED Lighting XLamp® MK-R White, Neutral 4500K 6V 1.4A 120° 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | MKRAWT-00-0000-0B0HH20E4.pdf | |
| VI-J70-MZ-S | CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W | VI-J70-MZ-S.pdf | |
| 2320898 | AC/DC CONVERTER 24V 480W | 2320898.pdf | |
| AMC40DRES-S734 | CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET | AMC40DRES-S734.pdf | |
| DJT14F15-18HA | 18 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | DJT14F15-18HA.pdf | |
| CA3108E20-7SXB | 8 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup Silver | CA3108E20-7SXB.pdf | |
| 172385 | N Type Connector Plug, Male Pin 50 Ohm Free Hanging (In-Line), Right Angle Solder | 172385.pdf | |
| FFA.2S.250.ZTA | Coaxial Connector Plug, Male Pin 50 Ohm Free Hanging (In-Line) Solder | FFA.2S.250.ZTA.pdf | |
| 431301-22-0 | 22 Circuit 0.438" (11.12mm) Barrier Block Connector, Screws | 431301-22-0.pdf | |
| CRCW20101K10JNTF | RES SMD 1.1K OHM 5% 3/4W 2010 | CRCW20101K10JNTF.pdf |