| Manufacturer Part Number: | 4554-4R7K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 4.7µH Unshielded Inductor 4.3A 30 mOhm Max Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 4554-4R7K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-4554-4R7K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 4554 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 4.7µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 4.3A | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 30 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 20 @ 7.96MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 51MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Frequency - Test | 7.96MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.340" Dia (8.64mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.433" (11.00mm) | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 4554-4R7K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
4554-4R7K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 4554-4R7K is new and unused, you can buy 4554-4R7K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 4554-4R7K.
| SIT1602AI-82-18E-24.000000T | Oscillator | SIT1602AI-82-18E-24.000000T.pdf | |
| CY23FS08OXI-04 | IC CLK ZDB 8OUT 200MHZ 28SSOP | CY23FS08OXI-04.pdf | |
| 93C46B/SN | IC EEPROM 1KBIT 2MHZ 8SOIC | 93C46B/SN.pdf | |
| VE-2WH-CX-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W | VE-2WH-CX-F2.pdf | |
| 84140600 | Solid State Relay DPST (2 Form A) Hockey Puck | 84140600.pdf | |
| 87232-6 | 6 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | 87232-6.pdf | |
| 1943990000 | 20 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 180° Free Hanging (In-Line) | 1943990000.pdf | |
| 2-1546111-3 | 23 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.200" (5.08mm) Vertical Through Hole | 2-1546111-3.pdf | |
| RCL12251R62FKEG | RES SMD 1.62 OHM 2W 2512 WIDE | RCL12251R62FKEG.pdf | |
| TNPW08054K12BEEN | RES SMD 4.12K OHM 0.1% 1/8W 0805 | TNPW08054K12BEEN.pdf | |
| 9T04021A2103FBHF3 | RES SMD 210K OHM 1% 1/16W 0402 | 9T04021A2103FBHF3.pdf | |
| RNMF14FTD182R | RES 182 OHM 1/4W 1% AXIAL | RNMF14FTD182R.pdf | |
| CMF55410R00FKEB | RES 410 OHM 1/2W 1% AXIAL | CMF55410R00FKEB.pdf |