| Manufacturer Part Number: | 4554-471K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 470µH Unshielded Inductor 460mA 1.1 Ohm Max Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 4554-471K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-4554-471K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 4554 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 470µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 460mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 1.1 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 20 @ 796kHz | |
| Frequency - Self Resonant | 1.9MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Frequency - Test | 796kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.340" Dia (8.64mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.433" (11.00mm) | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 4554-471K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
4554-471K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 4554-471K is new and unused, you can buy 4554-471K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 4554-471K.
| B43564A4568M3 | 5600µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 33 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | B43564A4568M3.pdf | |
| 0697H1250-02 | FUSE BRD MNT 1.25A 350VAC 100VDC | 0697H1250-02.pdf | |
| 6450778-1 | MBXL R/A RCPT 9ACP | 6450778-1.pdf | |
| M30610ECFP#D3 | M16C/60 M16C™ M16C/60/61 Microcontroller IC 16-Bit 10MHz 128KB (128K x 8) OTP 100-QFP | M30610ECFP#D3.pdf | |
| TS4994IQT | Amplifier IC 1-Channel (Mono) Class AB 10-DFN (3x3) | TS4994IQT.pdf | |
| LTC3624IMSE#TRPBF | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.6V 1 Output 2A 12-TSSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad | LTC3624IMSE#TRPBF.pdf | |
| MIC2211-GJBML TR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 1.8V, 2.5V 150mA, 300mA 10-MLF® (3x3) | MIC2211-GJBML TR.pdf | |
| RER60FR442RC02 | RES CHAS MNT 0.442 OHM 1% 5W | RER60FR442RC02.pdf | |
| ERJ-S03F4530V | RES SMD 453 OHM 1% 1/10W 0603 | ERJ-S03F4530V.pdf | |
| CA3106F32-5PBF80 | 2 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Silver | CA3106F32-5PBF80.pdf | |
| MS27656T25F19SAL | 19 Position Circular Connector Receptacle for Female Contacts Panel Mount, Flange | MS27656T25F19SAL.pdf | |
| 0395220002 | 2 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (2 Side) 0.197" (5.00mm) 90°, Right Angle Through Hole | 0395220002.pdf | |
| RLR07C1913FRRE6 | RES 191K OHM 1% 1/4W AXIAL | RLR07C1913FRRE6.pdf |