| Manufacturer Part Number: | 4554-390K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 39µH Unshielded Inductor 1.4A 160 mOhm Max Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 4554-390K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-4554-390K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 4554 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 39µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 1.4A | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 160 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 30 @ 2.52MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 6.9MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Frequency - Test | 2.52MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.340" Dia (8.64mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.433" (11.00mm) | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 4554-390K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
4554-390K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 4554-390K is new and unused, you can buy 4554-390K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 4554-390K.
| RCER71H681K0DBH03A | 680pF 50V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.142" L x 0.098" W (3.60mm x 2.50mm) | RCER71H681K0DBH03A.pdf | |
| M39003/01-8195/HSD | 1.0µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 50V Axial 0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm) | M39003/01-8195/HSD.pdf | |
| IELZXK1-32796-2-V | CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER | IELZXK1-32796-2-V.pdf | |
| HSC08DRAI-S734 | CONN EDGECARD 16POS .100 R/A PCB | HSC08DRAI-S734.pdf | |
| 8N3QV01LG-1065CDI | VCXO IC 212.5MHz 10-CLCC | 8N3QV01LG-1065CDI.pdf | |
| X9428WV14I-2.7T1 | Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 64 Taps I²C Interface 14-TSSOP | X9428WV14I-2.7T1.pdf | |
| XB1117P251FR-G | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 1A SOT-223 | XB1117P251FR-G.pdf | |
| VE-B3N-CU-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W | VE-B3N-CU-B1.pdf | |
| V48A5T400BL3 | CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W | V48A5T400BL3.pdf | |
| V300C8M100B | CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W | V300C8M100B.pdf | |
| CRCW0805324KFKEA | RES SMD 324K OHM 1% 1/8W 0805 | CRCW0805324KFKEA.pdf | |
| BACC63CB18-11S8 | 11 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | BACC63CB18-11S8.pdf | |
| 1301500138 | Power Entry Connector Plug, Male Pins Pin and Sleeve (3P4W) Free Hanging (In-Line) | 1301500138.pdf |