| Manufacturer Part Number: | 4554-270K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 27µH Unshielded Inductor 1.6A 120 mOhm Max Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 4554-270K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-4554-270K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 4554 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 27µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 1.6A | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 120 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 40 @ 2.52MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 8.5MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Frequency - Test | 2.52MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.340" Dia (8.64mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.433" (11.00mm) | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 4554-270K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
4554-270K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 4554-270K is new and unused, you can buy 4554-270K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 4554-270K.
| VJ0805D3R6BXBAJ | 3.6pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | VJ0805D3R6BXBAJ.pdf | |
| T95D107K016EZAS | 100µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 16V 2917 (7343 Metric) 140 mOhm 0.293" L x 0.170" W (7.44mm x 4.32mm) | T95D107K016EZAS.pdf | |
| AD7730LBRZ-REEL | 1 Channel AFE 24 Bit 125mW 24-SOIC | AD7730LBRZ-REEL.pdf | |
| MPC8572VJAULE | PowerPC e500 Microprocessor IC MPC85xx 2 Core, 32-Bit 1.333GHz 1023-FCPBGA (33x33) | MPC8572VJAULE.pdf | |
| PS9817A-1-AX | Logic Output Optoisolator 10Mbps Open Collector 2500Vrms 1 Channel 15kV/µs CMTI 8-SSOP | PS9817A-1-AX.pdf | |
| FTLX3871DCC51 | Fiber Optic Transceiver Module Ethernet 11.3Gbps 1537nm 3.3V LC Duplex Pluggable, SFP+ | FTLX3871DCC51.pdf | |
| VI-BT4-EX-S | CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W | VI-BT4-EX-S.pdf | |
| VI-B5H-MU-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W | VI-B5H-MU-F2.pdf | |
| QPD-35-24 | AC/DC CONVERTER 24V 35W | QPD-35-24.pdf | |
| CA3100E14S-11PBF80 | 4 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Silver | CA3100E14S-11PBF80.pdf | |
| 97-3106A28-15SW-940 | AB 35C 35#16 SKT PLUG | 97-3106A28-15SW-940.pdf | |
| KJB6T1135PNL-T69 | 13 Position Circular Connector Plug for Male Contacts Free Hanging (In-Line) Shielded | KJB6T1135PNL-T69.pdf | |
| 1-282808-1 | 11 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.394" (10.00mm) 180° Free Hanging (In-Line) | 1-282808-1.pdf | |
| ERJ-S14F3161U | RES SMD 3.16K OHM 1% 1/2W 1210 | ERJ-S14F3161U.pdf |