| Manufacturer Part Number: | 4554-181K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 180µH Unshielded Inductor 690mA 580 mOhm Max Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 4554-181K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-4554-181K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 4554 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 180µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 690mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 580 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 20 @ 796kHz | |
| Frequency - Self Resonant | 2.8MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Frequency - Test | 796kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.340" Dia (8.64mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.433" (11.00mm) | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 4554-181K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
4554-181K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 4554-181K is new and unused, you can buy 4554-181K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 4554-181K.
| 10WA1000MEFCT810X9 | 1000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 10WA1000MEFCT810X9.pdf | |
| C1005X6S1H223M050BB | 0.022µF 50V Ceramic Capacitor X6S 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | C1005X6S1H223M050BB.pdf | |
| K182M10X7RF53L2 | 1800pF 50V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.142" L x 0.091" W (3.60mm x 2.30mm) | K182M10X7RF53L2.pdf | |
| C1210X106M4RACTU | 10µF 16V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric) 0.130" L x 0.098" W (3.30mm x 2.50mm) | C1210X106M4RACTU.pdf | |
| TAJC107M010RNJ | 100µF Molded Tantalum Capacitors 10V 2312 (6032 Metric) 1.2 Ohm 0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm) | TAJC107M010RNJ.pdf | |
| 1N4747PE3/TR8 | Zener Diode 20V 1W ±10% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N4747PE3/TR8.pdf | |
| RLZTE-119.1B | Zener Diode 8.8V 500mW ±3% Surface Mount LLDS | RLZTE-119.1B.pdf | |
| CER0367A | CERAMIC FILTER | CER0367A.pdf | |
| ELC-08D101E | 100µH Unshielded Inductor 800mA 120 mOhm Radial | ELC-08D101E.pdf | |
| XQEAWT-02-0000-00000BEF4 | LED Lighting XLamp® XQ-E White, Neutral 4750K 2.9V 350mA 110° 0606 (1616 Metric) | XQEAWT-02-0000-00000BEF4.pdf | |
| VI-J4X-IY-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W | VI-J4X-IY-B1.pdf | |
| MS3101A16-10PW | AB 3C 3#12 PIN RECP | MS3101A16-10PW.pdf | |
| D38999/20KJ24PN | 24 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | D38999/20KJ24PN.pdf | |
| AXT152154 | 52 Position Connector Socket, Center Strip Contacts Surface Mount Gold | AXT152154.pdf | |
| CRCW1206332RFHEAP | RES SMD 332 OHM 1% 1/4W 1206 | CRCW1206332RFHEAP.pdf |