| Manufacturer Part Number: | 4554-180K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 18µH Unshielded Inductor 2A 85 mOhm Max Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 4554-180K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-4554-180K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 4554 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 18µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 2A | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 85 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 40 @ 2.52MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 11MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Frequency - Test | 2.52MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.340" Dia (8.64mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.433" (11.00mm) | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 4554-180K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
4554-180K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 4554-180K is new and unused, you can buy 4554-180K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 4554-180K.
| 199D685X0050F6V1E3 | 6.8µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 50V Radial 0.378" Dia (9.60mm) | 199D685X0050F6V1E3.pdf | |
| AM-16.000MFNE-T | 16MHz ±15ppm Crystal 12pF 100 Ohm -40°C ~ 125°C AEC-Q200 Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | AM-16.000MFNE-T.pdf | |
| STA30813TR | IC PROCESSOR AUD DGTL DDX 64TQFP | STA30813TR.pdf | |
| XC6108C35BGR-G | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel 4-USP (1.2x1.6) | XC6108C35BGR-G.pdf | |
| KIT_XC164CM_EK_V3 | XC164CM Easy Kit XC16x MCU 16-Bit C166SV2 Embedded Evaluation Board | KIT_XC164CM_EK_V3.pdf | |
| TE120B1K2J | RES CHAS MNT 1.2K OHM 5% 120W | TE120B1K2J.pdf | |
| 10-214824-20P | 11 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Silver | 10-214824-20P.pdf | |
| 97-3108B20-8S-417 | AB 6C 4#16, 2#8 SKT PLUG | 97-3108B20-8S-417.pdf | |
| 1834356 | CABLE ENTRY HOUSING 3POS | 1834356.pdf | |
| T38152-16-0 | 16 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws | T38152-16-0.pdf | |
| ERJ-S1TF1101U | RES SMD 1.1K OHM 1% 1W 2512 | ERJ-S1TF1101U.pdf |