| Manufacturer Part Number: | 4554-120K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 12µH Unshielded Inductor 2.6A 60 mOhm Max Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 4554-120K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-4554-120K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 4554 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 12µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 2.6A | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 60 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 50 @ 2.52MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 13MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Frequency - Test | 2.52MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.340" Dia (8.64mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.433" (11.00mm) | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 4554-120K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
4554-120K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 4554-120K is new and unused, you can buy 4554-120K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 4554-120K.
| B32522C106J | 10µF Film Capacitor 40V 63V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked Radial 0.709" L x 0.354" W (18.00mm x 9.00mm) | B32522C106J.pdf | |
| B32520C3153K | 0.015µF Film Capacitor 160V 250V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked Radial 0.394" L x 0.098" W (10.00mm x 2.50mm) | B32520C3153K.pdf | |
| TAP336K020CCS | 33µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 20V Radial 1.4 Ohm 0.315" Dia (8.00mm) | TAP336K020CCS.pdf | |
| ACC06DRTF-S13 | CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD | ACC06DRTF-S13.pdf | |
| ECC44DKES-S189 | CONN EDGECARD 88POS .100" | ECC44DKES-S189.pdf | |
| 692121430000 | USB - A USB 3.0, Super Speed Receptacle Connector 9 Position Through Hole, Vertical | 692121430000.pdf | |
| STP24NM65N | MOSFET N-CH 650V 19A TO-220 | STP24NM65N.pdf | |
| W25Q16DVDAIG | SPIFLASH 16M-BIT 4KB UNIFORM SEC | W25Q16DVDAIG.pdf | |
| VI-B3M-CX-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W | VI-B3M-CX-F4.pdf | |
| ACA3106E22-34PYB | ACB 5C 3#12 2#16 PIN PLUG | ACA3106E22-34PYB.pdf | |
| KPT07P12-10PX | 10 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup Gold | KPT07P12-10PX.pdf | |
| PV70W10-6SW | 6 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | PV70W10-6SW.pdf | |
| 1026850000 | 2 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.300" (7.62mm) 90°, Right Angle Through Hole | 1026850000.pdf | |
| HW23B00000J0G | 23 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.098" (2.50mm) 180° Free Hanging (In-Line) | HW23B00000J0G.pdf |