| Manufacturer Part Number: | 4554-102K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 1mH Unshielded Inductor 290mA 2.9 Ohm Max Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 4554-102K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-4554-102K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 4554 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 1mH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 290mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 2.9 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 50 @ 252kHz | |
| Frequency - Self Resonant | 1.3MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Frequency - Test | 252kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.340" Dia (8.64mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.433" (11.00mm) | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 4554-102K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
4554-102K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 4554-102K is new and unused, you can buy 4554-102K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 4554-102K.
| CL02C150JO2ANNC | 15pF 16V Ceramic Capacitor C0G, NP0 01005 (0402 Metric) 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm) | CL02C150JO2ANNC.pdf | |
| DME1W3P3K-F | 3.3µF Film Capacitor 65V 100V Polyester, Metallized Radial 0.728" L x 0.354" W (18.50mm x 9.00mm) | DME1W3P3K-F.pdf | |
| V460LA40C | VARISTOR 715V 10KA DISC 20MM | V460LA40C.pdf | |
| 395-072-540-201 | CARD EDGE 72POS DL .100X.200 BLK | 395-072-540-201.pdf | |
| 511FBA200M000BAGR | 200MHz LVDS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 2.5V 23mA Enable/Disable | 511FBA200M000BAGR.pdf | |
| NRVB1240MFST1G | DIODE SCHOTTKY 40V 12A 5DFN | NRVB1240MFST1G.pdf | |
| SIR19-21C/TR8 | Infrared (IR) Emitter 875nm 1.3V 65mA 0.2mW/sr @ 20mA 145° 0603 (1608 Metric) | SIR19-21C/TR8.pdf | |
| LSS_124_ATP | 3MM SEALED LITEPIPE LENS ASSY | LSS_124_ATP.pdf | |
| EMC65DRXN-S734 | CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD | EMC65DRXN-S734.pdf | |
| 926782-01-03-I | 6 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole | 926782-01-03-I.pdf | |
| 831-83-004-64-001101 | 4 Position Socket Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold | 831-83-004-64-001101.pdf | |
| 0557570520 | 5 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.197" (5.00mm) 90°, Right Angle Through Hole | 0557570520.pdf | |
| OSTVO161250 | 16 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.138" (3.50mm) Vertical Through Hole | OSTVO161250.pdf | |
| RNCF0805DKC1K00 | RES SMD 1K OHM 0.5% 1/8W 0805 | RNCF0805DKC1K00.pdf |