| Manufacturer Part Number: | 4470R-04K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 1.8µH Unshielded Molded Inductor 4A 30 mOhm Max Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 4470R-04K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-4470R-04K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 4470R | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | Molded | |
| Material - Core | Iron | |
| Inductance | 1.8µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 4A | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 30 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 130 @ 10MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 100MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 7.9MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.310" Dia x 0.910" L (7.87mm x 23.11mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Standard Package | 800 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 4470R-04K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
4470R-04K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 4470R-04K is new and unused, you can buy 4470R-04K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 4470R-04K.
| SLPX181M450A4P3 | 180µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.47 Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | SLPX181M450A4P3.pdf | |
| SA102A100KAA | 10pF 200V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Axial 0.100" Dia x 0.170" L (2.54mm x 4.32mm) | SA102A100KAA.pdf | |
| MCM01-001ED121J-F | 120pF Mica Capacitor 500V Nonstandard SMD 0.460" L x 0.400" W (11.68mm x 10.16mm) | MCM01-001ED121J-F.pdf | |
| RBM08DTBD-S273 | CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD | RBM08DTBD-S273.pdf | |
| SIT3808AI-D-25SE | 1MHz ~ 80MHz LVCMOS, LVTTL MEMS VCXO Programmable Oscillator Surface Mount 2.5V 33mA Standby | SIT3808AI-D-25SE.pdf | |
| LTC2381CMS-16#PBF | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 16-MSOP | LTC2381CMS-16#PBF.pdf | |
| CLU701-0303C4-273M2K1 | LED Lighting COBs, Engines, Modules Chip On Board (COB) CLU701 White, Warm Square | CLU701-0303C4-273M2K1.pdf | |
| A42180-R | LED Lighting Color Z Power Amber 590nm (585nm ~ 595nm) 2-SMD, Gull Wing | A42180-R.pdf | |
| VI-BTL-IY-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W | VI-BTL-IY-F3.pdf | |
| 794204-1 | 15 Position Rectangular Housing Connector Plug Natural 0.163" (4.14mm) | 794204-1.pdf | |
| PT0402FR-7W0R13L | RES SMD 0.13 OHM 1% 1/8W 0402 | PT0402FR-7W0R13L.pdf | |
| 766161473GP | RES ARRAY 15 RES 47K OHM 16SOIC | 766161473GP.pdf | |
| H82K61DCA | RES 2.61K OHM 1/4W 0.5% AXIAL | H82K61DCA.pdf |