| Manufacturer Part Number: | 4470R-02K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 1.2µH Unshielded Molded Inductor 4A 30 mOhm Max Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 4470R-02K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-4470R-02K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 4470R | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | Molded | |
| Material - Core | Iron | |
| Inductance | 1.2µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 4A | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 30 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 130 @ 15MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 124MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 7.9MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.310" Dia x 0.910" L (7.87mm x 23.11mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Standard Package | 800 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 4470R-02K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
4470R-02K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 4470R-02K is new and unused, you can buy 4470R-02K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 4470R-02K.
| B43501C2687M | 680µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 150 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501C2687M.pdf | |
| CWR26HH106JBFC\HR | 10µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 15V 2214 (5634 Metric) 667 mOhm 0.220" L x 0.135" W (5.59mm x 3.43mm) | CWR26HH106JBFC\HR.pdf | |
| T86E227M010ESSS | 220µF Molded Tantalum Capacitors 10V 2917 (7343 Metric) 500 mOhm 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) | T86E227M010ESSS.pdf | |
| 0313.200H | FUSE GLASS 200MA 250VAC 3AB 3AG | 0313.200H.pdf | |
| P6SMB33A | TVS DIODE 28.2VWM 45.7VC SMD | P6SMB33A.pdf | |
| JCC13DEYS | FML CRD EDGE .100 26POS DR LOW P | JCC13DEYS.pdf | |
| MSP430FR5847IRHAT | CPUXV2 MSP430™ FRAM Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 32KB (32K x 8) FRAM 40-VQFN (6x6) | MSP430FR5847IRHAT.pdf | |
| VE-2TV-MX | CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W | VE-2TV-MX.pdf | |
| PLED96W-213-C0450 | 450mA 71 ~ 213 V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output | PLED96W-213-C0450.pdf | |
| RY213012 | General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 12VDC Coil Through Hole | RY213012.pdf | |
| AR0603FR-0744K2L | RES SMD 44.2K OHM 1% 1/10W 0603 | AR0603FR-0744K2L.pdf | |
| D38999/24JF32JC-LC | CONN HSG RCPT JAM NUT 32POS SKT | D38999/24JF32JC-LC.pdf | |
| 0380090093 | STRIP MARKER 20 STD | 0380090093.pdf | |
| 0387490256 | SR BTS PC 5 ASY ACP | 0387490256.pdf |