| Manufacturer Part Number: | 446-K-H-N-40A |
|---|---|
| Manufacturer: | E-T-A |
| Product Category: | Circuit Breakers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | CIR BRKR THRM 40A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 446-K-H-N-40A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-446-K-H-N-40A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | Circuit Breakers | |
| Manufacturer | E-T-A | |
| Series | 446 | |
| Part Status | Active | |
| Breaker Type | Thermal Magnetic | |
| Current Rating | 40A | |
| Voltage Rating - AC | - | |
| Voltage Rating - DC | 28V | |
| Number of Poles | 1 | |
| Actuator Type | Push to Reset | |
| Illumination | - | |
| Illumination Voltage (Nominal) | - | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 446-K-H-N-40A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
446-K-H-N-40A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of E-T-A all series components. The condition of 446-K-H-N-40A is new and unused, you can buy 446-K-H-N-40A E-T-A with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 446-K-H-N-40A.
| BFC237548182 | 1800pF Film Capacitor 600V 2000V (2kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.728" L x 0.295" W (18.50mm x 7.50mm) | BFC237548182.pdf | |
| CPPC7L-BR-30.0TS | 30MHz CMOS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 3.3V 25mA Enable/Disable | CPPC7L-BR-30.0TS.pdf | |
| CRS03(TE85L,Q,M) | DIODE SCHOTTKY 30V 1A SFLAT | CRS03(TE85L,Q,M).pdf | |
| DSPIC33EP128GM310-E/BG | dsPIC dsPIC™ 33EP Microcontroller IC 16-Bit 60 MIPs 128KB (43K x 24) FLASH 121-TFBGA (10x10) | DSPIC33EP128GM310-E/BG.pdf | |
| PIC17C44T-25I/PT | PIC PIC® 17C Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 16KB (8K x 16) OTP 44-TQFP (10x10) | PIC17C44T-25I/PT.pdf | |
| TS3DS26227YZTR | 2 Circuit IC Switch 2:1 5 Ohm 12-DSBGA (1.9x1.4) | TS3DS26227YZTR.pdf | |
| TJA1052IT/5Y | CAN Digital Isolator 5000Vrms 2 Channel 5Mbps 20kV/µs CMTI 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) | TJA1052IT/5Y.pdf | |
| VI-214-CX-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W | VI-214-CX-F2.pdf | |
| CRCW1206681RFKEA | RES SMD 681 OHM 1% 1/4W 1206 | CRCW1206681RFKEA.pdf | |
| PT01E16-8S-027 | PT 8C 8#16 SKT RECP | PT01E16-8S-027.pdf | |
| FFA.1S.752.CN | COLLET FFA.1S. - 5.2MM DIA | FFA.1S.752.CN.pdf | |
| N10268-52B2PC | 68 Position Receptacle Connector Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder | N10268-52B2PC.pdf | |
| M55342H04B1B58RWS | RES SMD 1.58KOHM 0.1% 0.15W 1505 | M55342H04B1B58RWS.pdf |