| Manufacturer Part Number: | 4307R-475K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 4.7mH Shielded Molded Inductor 63mA 81.6 Ohm Max Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 4307R-475K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-4307R-475K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 4307R | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | Molded | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 4.7mH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 63mA | |
| Current - Saturation | 19mA | |
| Shielding | Shielded | |
| DC Resistance (DCR) | 81.6 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 50 @ 250kHz | |
| Frequency - Self Resonant | 1.7MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 250kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.197" Dia x 0.447" L (5.00mm x 11.35mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 4307R-475K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
4307R-475K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 4307R-475K is new and unused, you can buy 4307R-475K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 4307R-475K.
| B41231C8478M | 4700µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | B41231C8478M.pdf | |
| ERWF451LGC392MDF5M | 3900µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | ERWF451LGC392MDF5M.pdf | |
| VJ0805D241JLCAR | 240pF 200V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | VJ0805D241JLCAR.pdf | |
| MIC5216-2.5BM5-TR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 500mA SOT-23-5 | MIC5216-2.5BM5-TR.pdf | |
| XR16M554DIV-0B-EVB | XR16M554 - Interface, UART Evaluation Board | XR16M554DIV-0B-EVB.pdf | |
| RR0816P-6651-D-80H | RES SMD 6.65KOHM 0.5% 1/16W 0603 | RR0816P-6651-D-80H.pdf | |
| HR10A-7J-6S(73) | 6 Position Circular Connector Jack, Female Sockets Solder Silver | HR10A-7J-6S(73).pdf | |
| AIT6-32-4PC | ER 14C 2#16 12#12 PIN PLUG | AIT6-32-4PC.pdf | |
| CTVPS00RF-17-8PE | 8 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | CTVPS00RF-17-8PE.pdf | |
| 85-190624-28P | 24 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | 85-190624-28P.pdf | |
| 031-6140 | TNC Connector Plug, Male Pin 50 Ohm Free Hanging (In-Line) Crimp | 031-6140.pdf | |
| RT0603CRC075K76L | RES SMD 5.76K OHM 1/10W 0603 | RT0603CRC075K76L.pdf | |
| PHP00603E5560BST1 | RES SMD 556 OHM 0.1% 3/8W 0603 | PHP00603E5560BST1.pdf | |
| RG3216V-3300-W-T1 | RES SMD 330 OHM 0.05% 1/4W 1206 | RG3216V-3300-W-T1.pdf |