| Manufacturer Part Number: | 4307R-395K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 3.9mH Shielded Molded Inductor 67mA 73.8 Ohm Max Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 4307R-395K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-4307R-395K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 4307R | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | Molded | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 3.9mH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 67mA | |
| Current - Saturation | 20mA | |
| Shielding | Shielded | |
| DC Resistance (DCR) | 73.8 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 50 @ 250kHz | |
| Frequency - Self Resonant | 1.9MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 250kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.197" Dia x 0.447" L (5.00mm x 11.35mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 4307R-395K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
4307R-395K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 4307R-395K is new and unused, you can buy 4307R-395K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 4307R-395K.
| 381LX332M063H052 | 3300µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 381LX332M063H052.pdf | |
| C0805T334K5RACTU | 0.33µF 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C0805T334K5RACTU.pdf | |
| SIT1602BC-23-33S-24.576000E | 24.576MHz LVCMOS MEMS (Silicon) Oscillator 3.3V 4.5mA Standby (Power Down) | SIT1602BC-23-33S-24.576000E.pdf | |
| ASTMHTV-66.666MHZ-ZK-E-T | 66.666MHz LVCMOS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 2.25 V ~ 3.63 V Enable/Disable | ASTMHTV-66.666MHZ-ZK-E-T.pdf | |
| AST3TQ53-V-12.800MHZ-5-SW-T2 | 12.8MHz Clipped Sine Wave VCTCXO Oscillator Surface Mount 3.3V 6mA | AST3TQ53-V-12.800MHZ-5-SW-T2.pdf | |
| DS1040Z-75+ | Delay Line IC 1-Shot, Programmable 5 Tap 75ns 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | DS1040Z-75+.pdf | |
| 8N4SV76LC-0038CDI | VCXO IC 155.52MHz 6-CLCC | 8N4SV76LC-0038CDI.pdf | |
| 080340205300 | PMI BASE 1 INCAND S-6 BAY SLDR | 080340205300.pdf | |
| DM537435000NCLF | CONN DSUB CONTACT | DM537435000NCLF.pdf | |
| T38547-17-0 | 17 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, | T38547-17-0.pdf | |
| 432615-24-0 | 24 Circuit 0.438" (11.12mm) Barrier Block Connector, Screws (Not Included) | 432615-24-0.pdf | |
| 1636960000 | 9 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.197" (5.00mm) 90° Free Hanging (In-Line) | 1636960000.pdf | |
| AT0805BRD07150RL | RES SMD 150 OHM 0.1% 1/8W 0805 | AT0805BRD07150RL.pdf | |
| 9T12062A6201BAHFT | RES SMD 6.2K OHM 0.1% 1/8W 1206 | 9T12062A6201BAHFT.pdf |