| Manufacturer Part Number: | 4307R-186K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 18mH Shielded Molded Inductor 41mA 225 Ohm Max Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 4307R-186K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-4307R-186K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 4307R | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | Molded | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 18mH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 41mA | |
| Current - Saturation | 10mA | |
| Shielding | Shielded | |
| DC Resistance (DCR) | 225 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 30 @ 79kHz | |
| Frequency - Self Resonant | 550kHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 79kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.197" Dia x 0.447" L (5.00mm x 11.35mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 4307R-186K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
4307R-186K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 4307R-186K is new and unused, you can buy 4307R-186K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 4307R-186K.
| GRM0336R1E8R4CD01D | 8.4pF 25V Ceramic Capacitor R2H 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | GRM0336R1E8R4CD01D.pdf | |
| T95R107M025LZSS | 100µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 25V 2824 (7260 Metric) 200 mOhm 0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm) | T95R107M025LZSS.pdf | |
| 7W-1.8432MAB-T | 1.8432MHz CMOS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 5V 20mA Enable/Disable | 7W-1.8432MAB-T.pdf | |
| MDD710-22N2 | Diode Array 1 Pair Series Connection Standard 2200V (2.2kV) 708A Module | MDD710-22N2.pdf | |
| IRFIZ44NPBF | MOSFET N-CH 55V 31A TO220FP | IRFIZ44NPBF.pdf | |
| PIC16C57C-04/SO | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 3KB (2K x 12) OTP 28-SOIC | PIC16C57C-04/SO.pdf | |
| ERA-2AEB683X | RES SMD 68K OHM 0.1% 1/16W 0402 | ERA-2AEB683X.pdf | |
| CIR06F-20-4S | 4 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup Silver | CIR06F-20-4S.pdf | |
| C48-00R14-12S6-106 | 26500 12C 9#20 3#16 SKT RECP | C48-00R14-12S6-106.pdf | |
| DJT10F19-35HB-LC | 66 Position Circular Connector Receptacle for Male Contacts Panel Mount, Flange | DJT10F19-35HB-LC.pdf | |
| GT17HN-16DP-2H(30) | CONN AUTO LAN PLUG 16POS | GT17HN-16DP-2H(30).pdf | |
| 69192-516H | 16 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold or Gold, GXT™ | 69192-516H.pdf | |
| Y1636549R000T9R | RES SMD 549 OHM 0.01% 1/10W 0603 | Y1636549R000T9R.pdf | |
| RG3216N-80R6-B-T1 | RES SMD 80.6 OHM 0.1% 1/4W 1206 | RG3216N-80R6-B-T1.pdf | |
| SFR2500005903FR500 | RES 590K OHM 0.4W 1% AXIAL | SFR2500005903FR500.pdf |