| Manufacturer Part Number: | 4307-275K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 2.7mH Shielded Molded Inductor 83mA 47.3 Ohm Max Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 4307-275K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-4307-275K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 4307 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | Molded | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 2.7mH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 83mA | |
| Current - Saturation | 25mA | |
| Shielding | Shielded | |
| DC Resistance (DCR) | 47.3 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 50 @ 250kHz | |
| Frequency - Self Resonant | 2.2MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 250kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.197" Dia x 0.447" L (5.00mm x 11.35mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 4307-275K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
4307-275K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 4307-275K is new and unused, you can buy 4307-275K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 4307-275K.
| GMA30700 | 75 ~ 300pF Trimmer Capacitor 175V Top Adjustment Through Hole 0.752" L x 0.375" W (19.10mm x 9.53mm) | GMA30700.pdf | |
| MXLP4KE33A | TVS DIODE 28.2VWM 45.7VC DO41 | MXLP4KE33A.pdf | |
| CBC2518T471MV | 470µH Unshielded Wirewound Inductor 50mA 28.6 Ohm Max 1007 (2518 Metric) | CBC2518T471MV.pdf | |
| 106-271K | 270nH Unshielded Inductor 520mA 370 mOhm Max Nonstandard | 106-271K.pdf | |
| TMS320LC541PZ2-40 | IC DSP 100LQFP | TMS320LC541PZ2-40.pdf | |
| MAX3747AEUB | Limiting Amplifier IC Data Quantizer, Optical Receivers 10-uMAX | MAX3747AEUB.pdf | |
| CD74HC123EE4 | Monostable Multivibrator 25ns 16-PDIP | CD74HC123EE4.pdf | |
| VI-J3K-EX-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W | VI-J3K-EX-F3.pdf | |
| AA0201FR-07249KL | RES SMD 249K OHM 1% 1/20W 0201 | AA0201FR-07249KL.pdf | |
| CIR08F-24-22S-F80-T12 | 4 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | CIR08F-24-22S-F80-T12.pdf | |
| PEC29SBBN | 29 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Tin | PEC29SBBN.pdf | |
| OSTVE103051 | 10 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (2 Side) 0.150" (3.81mm) 90°, Right Angle Through Hole | OSTVE103051.pdf | |
| RCL121818R7FKEK | RES SMD 18.7 OHM 1W 1812 WIDE | RCL121818R7FKEK.pdf | |
| PHP00603E1101BST1 | RES SMD 1.1K OHM 0.1% 3/8W 0603 | PHP00603E1101BST1.pdf |