| Manufacturer Part Number: | 4307-186K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 18mH Shielded Molded Inductor 41mA 225 Ohm Max Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 4307-186K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-4307-186K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 4307 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | Molded | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 18mH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 41mA | |
| Current - Saturation | 10mA | |
| Shielding | Shielded | |
| DC Resistance (DCR) | 225 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 30 @ 79kHz | |
| Frequency - Self Resonant | 550kHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 79kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.197" Dia x 0.447" L (5.00mm x 11.35mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 4307-186K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
4307-186K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 4307-186K is new and unused, you can buy 4307-186K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 4307-186K.
| 63YXF220MEFC10X20 | 220µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | 63YXF220MEFC10X20.pdf | |
| DSC1103AI5-125.0000 | 125MHz LVDS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 2.25 V ~ 3.6 V 32mA Standby (Power Down) | DSC1103AI5-125.0000.pdf | |
| DSC1033CI2-012.5000 | 12.5MHz CMOS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 3.3V 10mA Standby (Power Down) | DSC1033CI2-012.5000.pdf | |
| JAN2N6287 | TRANS PNP DARL 100V 20A TO-3 | JAN2N6287.pdf | |
| RT9030-33GQW | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 150mA 6-WDFN (1.6x1.6) | RT9030-33GQW.pdf | |
| TXD2-L-12V-6 | General Purpose Relay DPDT (2 Form C) Through Hole | TXD2-L-12V-6.pdf | |
| GMC43DTES | CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET | GMC43DTES.pdf | |
| PKG.M0.5SL.LJ | 5 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Gold | PKG.M0.5SL.LJ.pdf | |
| M85049/41-4A-W/B | Olive Drab Connector Cable Clamp 10SL, 12, 12S | M85049/41-4A-W/B.pdf | |
| FCC17A15SB45B | 15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector, Through Hole, Right Angle Solder | FCC17A15SB45B.pdf | |
| RCP2512B160RJEA | RES SMD 160 OHM 5% 22W 2512 | RCP2512B160RJEA.pdf | |
| RCP2512B620RJWB | RES SMD 620 OHM 5% 22W 2512 | RCP2512B620RJWB.pdf | |
| RSMF2JB16K0 | RES METAL OX 2W 16K OHM 5% AXL | RSMF2JB16K0.pdf |