| Manufacturer Part Number: | 4302T5-5V |
|---|---|
| Manufacturer: | Visual Communications Company - VCC |
| Product Category: | LED Indication - Discrete |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Green LED Indication - Discrete 5V Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 4302T5-5V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-4302T5-5V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Optoelectronics | |
| Family | LED Indication - Discrete | |
| Manufacturer | Visual Communications Company - VCC | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Color | Green | |
| Lens Color | Green | |
| Lens Transparency | Diffused | |
| Millicandela Rating | 5mcd | |
| Lens Style/Size | Round with Domed Top, 1.78mm | |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 5V | |
| Current - Test | 10mA | |
| Viewing Angle | 90° | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Wavelength - Dominant | - | |
| Wavelength - Peak | 565nm | |
| Features | - | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | - | |
| Size / Dimension | 2.03mm L x 2.21mm W | |
| Height (Max) | 2.92mm | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 4302T5-5V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
4302T5-5V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Visual Communications Company - VCC all series components. The condition of 4302T5-5V is new and unused, you can buy 4302T5-5V Visual Communications Company - VCC with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 4302T5-5V.
| B43084A9225M | 2.2UF 400V 10X12.5 SINGLE END | B43084A9225M.pdf | |
| MDL-6/10-R | FUSE GLASS 600MA 250VAC 3AB 3AG | MDL-6/10-R.pdf | |
| 51925-001 | R/A REC POWERBLADE | 51925-001.pdf | |
| DSA7506R0L | TRANS PNP 25V 3A MINIP3 | DSA7506R0L.pdf | |
| GA06JT12-247 | TRANS SJT 1200V 6A TO-247AB | GA06JT12-247.pdf | |
| ADS5421Y/T | 14 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 64-LQFP (10x10) | ADS5421Y/T.pdf | |
| VI-B5L-EY-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W | VI-B5L-EY-F2.pdf | |
| LQS100A48-1V5ANJ | DC/DC CONVERTER 1.5V 200W | LQS100A48-1V5ANJ.pdf | |
| AMC22DTBZ | CONN EDGECARD 44POS .100" | AMC22DTBZ.pdf | |
| 1731120167 | D-Sub Contact Female Socket Gold RG-180 Crimp and Solder Machined | 1731120167.pdf | |
| 0039291087 | 8 Positions Header, Shrouded Connector 0.165" (4.20mm) Through Hole, Right Angle Tin | 0039291087.pdf | |
| 9T06031A1370DBHFT | RES SMD 137 OHM 0.5% 1/10W 0603 | 9T06031A1370DBHFT.pdf |