| Manufacturer Part Number: | 4302R-271K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 270nH Unshielded Inductor 890mA 190 mOhm Max 2-SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 4302R-271K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-4302R-271K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 4302R | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Powdered Iron | |
| Inductance | 270nH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 890mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 190 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 40 @ 25MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 240MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 25MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 2-SMD | |
| Size / Dimension | 0.115" L x 0.105" W (2.92mm x 2.66mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.095" (2.41mm) | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 4302R-271K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
4302R-271K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 4302R-271K is new and unused, you can buy 4302R-271K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 4302R-271K.
| MC22FD751J-T | 750pF Mica Capacitor 500V 2220 (5750 Metric) 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm) | MC22FD751J-T.pdf | |
| SIT8008BC-11-18E-100.000000E | OSC XO 1.8V 100MHZ | SIT8008BC-11-18E-100.000000E.pdf | |
| DSC1122AI2-312.5000 | 312.5MHz LVPECL MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 2.25 V ~ 3.6 V 58mA Enable/Disable | DSC1122AI2-312.5000.pdf | |
| NTSV20100CTG | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 100V 10A Through Hole TO-220-3 | NTSV20100CTG.pdf | |
| IFSC1111AZER2R2M01 | 2.2µH Shielded Inductor 1.3A 105 mOhm Max Nonstandard | IFSC1111AZER2R2M01.pdf | |
| MAX3319EAE+ | 1/1 Transceiver Full RS232 16-SSOP | MAX3319EAE+.pdf | |
| XR82C684JTR-F | IC UART CMOSS QUAD 68PLCC | XR82C684JTR-F.pdf | |
| D38999/24FA98AE | 3 Position Circular Connector Receptacle for Male Contacts Panel Mount, Bulkhead - Front Side Nut | D38999/24FA98AE.pdf | |
| MS3121F20-41SWF0 | 41 Position Circular Connector Receptacle for Female Contacts Free Hanging (In-Line) Strain Relief | MS3121F20-41SWF0.pdf | |
| 796640-7 | 7 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.197" (5.00mm) 180° Free Hanging (In-Line) | 796640-7.pdf | |
| ERJ-S14F1052U | RES SMD 10.5K OHM 1% 1/2W 1210 | ERJ-S14F1052U.pdf |