| Manufacturer Part Number: | 4302H5-5V |
|---|---|
| Manufacturer: | Visual Communications Company - VCC |
| Product Category: | LED Indication - Discrete |
| Available Quantity: | 10069 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Green LED Indication - Discrete 5V Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 4302H5-5V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-4302H5-5V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | 5mm, T-1 3/4 Round with Domed Top Integrated Resistor 5 Volts and 12 Volts 4302H Series | |
| Category | Optoelectronics | |
| Family | LED Indication - Discrete | |
| Manufacturer | Visual Communications Company - VCC | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Color | Green | |
| Lens Color | Green | |
| Lens Transparency | Diffused | |
| Millicandela Rating | 8mcd | |
| Lens Style/Size | Round with Domed Top, 5mm (T-1 3/4), 4.93mm | |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 5V | |
| Current - Test | 12mA | |
| Viewing Angle | 60° | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Wavelength - Dominant | - | |
| Wavelength - Peak | 565nm | |
| Features | - | |
| Package / Case | Radial | |
| Supplier Device Package | T-1 3/4 | |
| Size / Dimension | - | |
| Height (Max) | 9.11mm | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 4302H5-5V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
4302H5-5V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Visual Communications Company - VCC all series components. The condition of 4302H5-5V is new and unused, you can buy 4302H5-5V Visual Communications Company - VCC with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 4302H5-5V.
| UKL1H681KHD1TN | 680µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL1H681KHD1TN.pdf | |
| CDV30FF252FO3F | MICA | CDV30FF252FO3F.pdf | |
| M39003/03-0162H | 150µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 20V Axial 0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm) | M39003/03-0162H.pdf | |
| M39003/03-0430H | 470µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 10V Axial 0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm) | M39003/03-0430H.pdf | |
| 148083-1 | 048 EURO TYPE C PIN MFBL ASSY | 148083-1.pdf | |
| Q2012LH5 | TRIAC ALTERNISTOR 200V 12A TO220 | Q2012LH5.pdf | |
| AP9211SA-AF-HAC-7 | Battery Battery Protection IC Lithium-Ion U-DFN2030-6 | AP9211SA-AF-HAC-7.pdf | |
| Q8F1BXXY24E | LED Panel Indicator Yellow Diffused 100° 24V 20mA Round with Flat Top, 5mm (T-1 3/4) Solder Lug | Q8F1BXXY24E.pdf | |
| PTS01-11L-103B2 | 10k Ohm 0.5W, 1/2W Through Hole Slide Potentiometer Top, Standard, 100mm Adjustment Type | PTS01-11L-103B2.pdf | |
| R1D12-3.312/H | CONV DC/DC 1W 3.3VIN +/-12VOUT | R1D12-3.312/H.pdf | |
| CTVP00RF-21-121SA-S3 | 121 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Gold | CTVP00RF-21-121SA-S3.pdf | |
| 521181-2 | .125 BLADE 3 CIR PLUG HSG V-0 | 521181-2.pdf | |
| RG1608P-2370-W-T5 | RES SMD 237 OHM 0.05% 1/10W 0603 | RG1608P-2370-W-T5.pdf | |
| CMF60204K50FKBF | RES 204.5K OHM 1W 1% AXIAL | CMF60204K50FKBF.pdf |